Nemocnice budú bez sestier, chystajú sa zamávať a odísť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekari
Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Bratislave. Foto: SITA/Diana Černáková
Lekári
Foto: Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 27. júna (WEBNOVINY) – Návrh Generálnej prokuratúry SR, ktorá na Ústavnom súde SR žiada pozastaviť účinnosť zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier, považuje Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) za vykonštruovaný a účelový.

Ako uviedol predseda OZSaPA Viliam Záborský, ak štát nebude akceptovať oprávnené nároky sestier, za svoje práva budú bojovať použitím všetkých možných prostriedkov.

„Ak aj naďalej budú nútené pracovať za takýchto okolností, dni i noci, víkendy aj sviatky s desiatkami hodín nadčasov, ak nezaváži hodnotový systém a potreba kvalitného zdravotníctva so spokojnými a kvalifikovanými sestrami, pristúpia k rozhodnutiu „Ďakujeme, odchádzame“,“ vyhlásil Záborský.

Podanie generálnej prokuratúry na ústavný súd odbory označili za neprijateľný a nebezpečný precedens pre celú slovenskú spoločnosť. „Pošliapavať vôľu 250 tisíc občanov, ktorí sa demokraticky vyjadrili v petičnej akcii, spochybňovať hlas 141 poslancov NR SR, ktorí jednohlasne prijali zákon, a napokon spochybňovať súdnosť prezidenta SR, ktorý zákon podpísal, je dôkazom, že tento systém dospel do štádia, kedy demokracia a právo na Slovensku zlyhávajú,“ uviedol Záborský.

„Sestry už viac nebudú tolerovať chýbajúce finančné krytie zákona. Nebudeme ho akceptovať v čase, keď sa denne premrhajú, rozdajú či stratia milióny eur bez akejkoľvek trestnoprávnej zodpovednosti,“ povedal Záborský. Zároveň skonštatoval, že až 90 % sestier má mzdy ďaleko za hranicou potrebnou na prežitie.

Sestry obvinenia odmietajú

Mária Lévyová
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Situáciu sleduje aj Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA), pre ktorú je aktuálne dianie veľkým sklamaním.

Návrh Generálnej prokuratúry považuje za spochybnenie základných občianskych práv a petičného práva.

„Voči spoločnosti a politikom sme sa neprevinili, ani voči spolupracovníkom-lekárom. Tí svoj zákon majú, napriek tomu však Slovenská lekárska komora podala návrh na pozastavenie a zrušenie zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier na generálnu prokuratúru. Laboranti, sanitári, asistenti a iní zdravotnícki pracovníci môžu mať svoj vlastný, tretí zákon, ktorý by stanovoval ich mzdu. K tomu je však potrebná politická vôľa,“ povedala Mária Lévyová, prezidentka SKSaPA.

Komora sestier odmieta, aby sestry niesli politickú zodpovednosť za to, v akom stave sa nachádza zdravotníctvo, ani za to, ako sa šafári s verejnými zdrojmi a zdravotným poistením, z ktorého sú vyplácané ich mzdy. Podľa Lévyovej sa už ďalej nemienia iba nečinne a bezmocne pozerať, na to čo sa deje z ich zákonom a ich stavom.

„Nesieme zodpovednosť za to, či dopustíme zrušenie zákona, degradáciu a diskrimináciu sestier, ktoré po dvadsiatich rokoch strácajú akúkoľvek nádej a vieru v spravodlivosť a v to, že ich bude mať o päť či desať rokov kto nahradiť pri lôžku pacientov a klientov,“ podotkla Lévyová. O tom, aké ďalšie kroky SKSaPA podnikne, rozhodne Rada komory a jednotlivé regióny.

Inšpirovali sa v Česku

Lekári
Foto: SITA/Viktor Zamborský Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský

Generálna prokuratúra podala návrh na Ústavný súd na preskúmanie ústavnosti zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek 25. júna tohto roka, na podnet Slovenskej lekárskej komory a Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov.

Ako uviedla hovorkyňa GP Vladimíra Gedrová, podanie návrhu na Ústavný súd ovplyvnili viaceré dôvody, predovšetkým zásada primeranosti, rovnakých podmienok a predchádzajúca rozhodovacia činnosť Ústavného súdu SR.

Generálna prokuratúra zároveň navrhla Ústavnému súdu pozastaviť účinnosť tohto zákona. Akcia „Děkujeme, odcházíme“ bola projektom českých lekárskych odborov, ktoré sa dožadovali zvýšenia miezd, inak odídu z nemocníc. Inšpirovali sa nimi aj slovenskí lekári, ktorí takisto hromadne podali výpovede, kým sa vláda nezaviazala im zvýšiť platy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária Lévyová