BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) navýši platby nemocniciam mesačne o 2,05 miliónov eur.
V tejto sume je už zahrnutých aj 800-tisíc eur, o ktoré najväčšia poisťovňa zvýšila svoje platby od decembra. Tento objem by mal plne pokryť podiel VšZP, ktorý je potrebný na zvýšenie platov lekárov od januára tohto roku.
Ako na pondelňajšej tlačovej besede uviedol generálny riaditeľ poisťovne Marián Faktor, celkové náklady na zvýšenie pre všetky poisťovne budú od januára takmer 2,447 miliónov. eur.
Poisťovňa si však ako podmienku kladie, aby nemocnice zvýšili efektivitu bez toho, aby šetrenie nákladov malo vplyv na dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Podľa poisťovne, dohodli sa s nemocnicami, že priestor na zefektívnenie je v oblasti liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu, ktoré môžu nemocnice nakupovať lacnejšie.
Redukcia zbytočných vyšetrení
Zredukovať by mali zbytočne opakované laboratórne vyšetrenia a znížiť objem liekov predpisovaných súčasne. Vyše 10-tisíc poistencov VšZP totiž užíva viac ako 10 liekov súčasne.
Podobne by sa nemocnice mali zaoberať aj znížením objemu vyhodených liekov – v súčasnosti totiž v odpade končí vyše 97 ton liekov ročne. Tieto tzv. indukované náklady sú v objeme 55 miliónov eur mesačne. Nemocnice, ktoré dodatky podpíšu, sa zaviažu znížiť ich o 7 percent, čo predstavuje 3,8 miliónov eur.
Ako Faktor zdôraznil, toto šetrenie sa nedotkne zdrojov nemocníc. Ide totiž o náklady, ktoré síce nemocnice generujú, ale prepláca ich poisťovňa. V súčasnosti pritom podľa riaditeľa poisťovne jednotlivé nemocnice vykazujú výrazné rozdiely napríklad v cene liekov, ktoré nakupujú. Napríklad konkrétny liek na liečbu rakoviny hrubého čreva nemocnice nakupujú za ceny pohybujúce sa od 24,79 eura do 196,97 eura. Podľa Faktora často nevedia o cenách, za ktoré sa dajú lieky nakupovať, preto chce o nich poisťovňa informovať.
Na týchto opatreniach sa už VšZP dohodla s Asociáciou nemocníc Slovenska, s fakultnými nemocnicami ešte rokuje. Podľa Faktora im ponúka rovnaké podmienky, s akými súhlasili menšie a stredné nemocnice. Znamená to zvýšenia platieb za osobitne hradené výkony o 10 percent, platby za ústavnú pohotovostnú službu by mali vzrásť o 30 percent. Poisťovňa zaplatí viac o 3,5 percent za ambulantnú zdravotnú starostlivosť, zvýši ceny hospitalizácií a odstráni cenovú asymetriu.
Poisťovňa bude potrebovať ďalších 27 miliónov eur
VšZP bude na zvýšenie platov lekárov a plánované zvýšenie miezd sestier potrebovať 76 miliónov eur. Zatiaľ má naplánované pokrytie 49 miliónov eur, z čoho znižovanie neefektivity v nemocniciach tvorí 35 miliónov eur a úspora z referencovania cien liekov 14 miliónov eur.
Znamená to, že bude potrebovať ďalších 27 miliónov eur. Podľa Faktora by sa dali vykryť z rezervy vo Všeobecnej pokladničnej správe, ďalšie úspory by mali priniesť zmeny v spôsobe prerozdelenia vybraného poistného, ako aj plánované úspory v záchrannej zdravotnej službe.
Či však poisťovňa tieto peniaze aj získa, nie je isté. Ministerstvo financií SR podľa svojho hovorcu Martina Jaroša oficiálne žiadosť o finančnú rezervu zo Všeobecnej pokladničnej správy nedostalo. „O využití rezervy na zdravotníctvo treba rozhodovať na základe odborných podkladov, nie mediálnych vyhlásení,“ dodal hovorca.
Rezort zdravotníctva doplnil, že najskorší možný termín zavedenia nového systému prerozdelenia je od začiatku roku 2013. Reálne tak ostávajú najmä úspory zo záchraniek. Asociácia nemocníc Slovenska po piatkovej dohode VšZP odporučila svojim členom podpísať dodatky k zmluvám.
Podľa asociácie totiž navýšenie platieb postačí na to, aby nemocnice mohli vo februári vyplatiť mzdy lekárov, ktoré vzrástli od januára. Mzdy lekárov však budú podľa zákona rásť v aktuálnom roku ešte od začiatku júla, v prípade schválenia zákona pôjdu od apríla hore aj platy sestier.
VšZP má o ďalších úpravách platieb k 1. aprílu 2012 a k 1. júlu 2012 s nemocnicami ešte rokovať. Asociácia nemocníc Slovenska aktuálne združuje 56 zdravotníckych zariadení. Žiadať navýšenie platieb bude aj od súkromných zdravotných poisťovní.
Mzdy lekárov však budú podľa zákona rásť v aktuálnom roku ešte od začiatku júla, v prípade schválenia zákona pôjdu od apríla hore aj platy sestier. VšZP má o ďalších úpravách platieb k 1. aprílu 2012 a k 1. júlu 2012 s nemocnicami ešte rokovať. Asociácia nemocníc Slovenska aktuálne združuje 56 zdravotníckych zariadení. Žiadať navýšenie platieb bude aj od súkromných zdravotných poisťovní.
Najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera bude s Asociáciou nemocníc Slovenska rokovať tiež. Ponúkla jej dva termíny, ešte však nemá spätnú väzbu. „Budeme rokovať o zmluvných podmienkach k 1. aprílu, respektíve k 1. júlu, keď sa nám s nemocnicami končia zmluvy. Ak bude existovať dôvod, môžeme zmluvy, ktoré sa končia až 30. júna, dodatkovať k 1. aprílu,“ uviedla PR manažérka Dôvery Zuzana Horníková.
Ako však zároveň upozornila, pri rokovaniach budú vychádzať zo schváleného štátneho rozpočtu a rozpočtu poisťovne, pričom v roku 2012 očakáva Dôvera stagnáciu zdrojov. „Tomu sa musia prispôsobiť aj výdavky,“ skonštatovala Horníková.
Podobne reagovala aj súkromná Union zdravotná poisťovňa. Rámec rokovaní je podľa nej daný reálnym vývojom zdrojov pre tento rok. V tomto roku pritom očakáva stagnáciu zdrojov a tomu je potrebné prispôsobiť aj výdavky.