Na severe Pásma Gazy nezostala už žiadna funkčná nemocnica, stali sa hlavným ohniskom napätia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Izraelsko palestínsky konflikt
Palestínčanov zranených po izraelskom bombardovaní previezli do nemocnice v Deir al-Balah na juhu pásma Gazy. Foto: SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

 Na severe Pásma Gazy nie je po dvoch mesiacoch izraelskej vojenskej operácie žiadna funkčná nemocnica, varovala vo štvrtok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Predstaviteľ organizácie v palestínskej enkláve Richard Peeperkorn povedal novinárom, že nemocnica al-Ahlí bola posledná funkčná nemocnica, ale teraz funguje minimálne. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Hlavné ohnisko napätia

Nemocnice sa stali hlavným ohniskom napätia v novembri, keď izraelská armáda obvinila palestínske militantné hnutie Hamas, že využíva nemocnicu Šífa a iné zdravotnícke zariadenia ako veliteľské a riadiace centrá a uskutočňuje v nich a mimo nich vojenské operácie. Hamas to popiera.

Masívny nedostatok dodávok

V dôsledku izraelských útokov v nemocniciach vyhľadali útočisko tisícky ľudí, čo výrazne obmedzilo schopnosť zariadení efektívne ošetrovať zranených.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Preplnenosť zhoršil ešte masívny nedostatok dodávok, pričom mnohé nemocnice hlásili chronický nedostatok veľmi potrebných základných vecí, ako sú obväzy a lieky.

Izrael tvrdí, že umožňuje prúdenie dostatočnej pomoc do Pásma Gazy, ale Hamas ju konfiškuje a ukrýva zásoby, aby ešte viac zhoršil humanitárnu krízu v oblasti, z ktorej môže viniť židovský štát. Aj toto tvrdenie Hamas popiera.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)