Riešenia aktuálnych globálnych výziev nie sú možné bez dialógu svetových veľmocí. Uviedol to predseda Národnej rady SR Andrej Danko v prejave na medzinárodnom fóre Rozvoj parlamentarizmu v Moskve, na ktorom sa zúčastnil počas svojej pracovnej cesty v Ruskej federácii.
V prejave tak vyzdvihol snahy európskych lídrov o dialóg s Ruskou federáciou. Takisto poukázal na potrebu prehĺbenia vzájomných vzťahov na reprezentatívnej úrovni, rovnako ako aj na potrebu diskutovať o aktuálnych otázkach problematiky medziparlamentnej spolupráce.
Väčšia iniciatívnosť OSN
„Či už ide o problematiku medziparlamentnej spolupráce, našej digitálnej budúcnosti, životného prostredia, trvalo udržateľného rozvoja, úsilie o odstraňovanie nerovnosti a chudoby vo svete, prehlbovanie demokratických princípov, všetky majú spoločného menovateľa – potrebu aktívnej spolupráce naprieč štátmi a kontinentmi,“ prihovoril sa Danko hlavným predstaviteľom zo 131 krajín sveta. Agentúru SITA o tom informoval Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady SR.
Obchodná spolupráca s Ruskom má čo ponúknuť, sankcie EÚ nemajú podľa Danka význam
Šéf slovenského parlamentu zároveň ocenil pravidelné stretnutia na úrovni parlamentov. „Zákonodarné zbory sú piliermi demokratickej legitimity i efektívneho fungovania jednotlivých štátov, reprezentujeme občanov v celej jej komplexnosti a rozmanitosti,“ zdôraznil.
Na fóre zároveň apeloval na väčšiu iniciatívnosť OSN. „Svet potrebuje silný systém OSN viac ako kedykoľvek predtým. Cieľom by malo byť, aby OSN bola efektívnejšia – politicky a procesne,“ povedal.
Piliere kresťanského svetonázoru
Danko sa vo svojom prejave dotkol aj témy slovenského parlamentarizmu či digitálnej bezpečnosti a vyzdvihol aj iniciatívy Slovenskej republiky pri humanitárnej pomoci.
Princípy solidarity a humanizmu sú podľa jeho slov piliermi kresťanského svetonázoru, na ktorých bola po stáročiach budovaná Európa, Slovensko nevynímajúc.
Danka mrzí nedorozumenie, ktoré vzniklo pri pozývaní prezidenta Lukašenka na oslavy výročia SNP
„Slovenská republika je integrálnou súčasťou Európskej únie, no zároveň si uvedomujeme, že svet má štyri svetové strany a dialóg je potrebné viesť s každým. Nemôžeme sa uzatvárať pred zvyškom sveta a myslieť si, že dokážeme riešiť veci izolovane,“ uzavrel predseda národnej rady.
Predseda parlamentu v nedeľu popoludní odletel na podnikateľskú misiu do Ruska. Tú absolvuje od 30. júna do 3. júla s viac ako dvadsiatimi slovenskými podnikateľmi v mestách Moskva a Kazaň.