BRATISLAVA 28. decembra (WEBNOVINY) – Žiadosť Svätého Otca, aby sa biskup vzdal úradu, je podľa predsedu Konferencie biskupov Slovenska Stanislava Zvolenského otázkou poslušnosti.
„Ak nastane situácia, že by Svätý Otec odo mňa žiadal, aby som sa úradu vzdal, bola by to veľmi bolestná situácia, ale je to otázka poslušnosti. Viem si predstaviť, že aj pre mňa by to bolo veľmi ťažké a bolestné rozhodovanie, ale prísaha vernosti alebo to vedomie, že musím byť poslušný Svätému Otcovi, je znakom spoločenstva. To neznamená, že strácam nejaké postavenie v cirkvi a že moje schopnosti by nemohli byť inak využité. Tá poslušnosť by musela byť prejavom lojality a vernosti prísahe,“ povedal bratislavský arcibiskup v rozhovore pre agentúru SITA.
Podľa Zvolenského každá takáto situácia, akou bolo odvolanie trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka je bolesťou pre veriacich.
„Aj pre mňa osobne, pre biskupov. Lebo, ak je raz niekto už vysvätený za kňaza, alebo za biskupa, tvorí aj časť spoločenstva kňazov, biskupov. V tomto spoločenstve je to akoby jeden organizmus a ako hovorí Sväté Písmo, že ak jeden z toho organizmu, z toho spoločenstva trpí, aj ostatní trpia,“ uviedol predseda KBS.
Obrazom: Ľudia podporili Róberta Bezáka
Zvolenský chápe, že ľudia by sa chceli zorientovať v problematike, ale ich pozornosť bola upriamená na rozličné otázky, ktoré sa vynorili ako hypotézy a mohli súvisieť s odvolaním Róberta Bezáka.
Podľa Zvolenského je dôležité prijať rozhodnutie Svätého Otca, pretože ide o princíp základnej vernosti vo vzťahoch. Arcibiskup pripomenul, že v dejinách cirkvi sú prípady, keď neposlušnosť voči rozhodnutiam Svätého Otca cirkev poškodila. „Ktorúkoľvek krajinu takýto postoj neposlušnosti poškodzuje. Platí to aj pre Slovensko, aj pre slovenskú cirkev,“ vyhlásil.
Biskupi by mali podľa predsedu KDH Jána Figeľa potvrdiť aj nasledujúcej generácii, že vedia povzbudiť ľudí, spájať, inšpirovať a slúžiť. Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA v súvislosti s dianím po odvolaní trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka, je to veľká skúška, aj pre jednotlivcov, aj pre spoločenstvo.
Už či tým myslíme cirkev, konkrétne katolícku, alebo spoločnosť, ktorej cirkev, duchovné a náboženské témy sú súčasťou. „Je to akoby test na konkrétnych príkladoch a prípadoch aj nášho dozrievania, pretože sloboda je náročná. My máme 20 rokov štátnosti, 23 rokov slobody, je to veľa? Je to jedna generácia,“ konštatoval.