BRATISLAVA 7. mája (WEBNOVINY) – Nórsky spisovateľ a hudobník Jo Nesbo sa v rámci osláv 25. výročia vydavateľstva Ikar v stredu večer zúčastnil na besede a autogramiáde s fanúšikmi a fanúšičkami v jednom z bratislavských kníhkupectiev. Obľúbený autor početnému publiku počas hodinovej diskusie priblížil svoje začiatky, pobavil pikoškami súvisiacimi s jeho tvorbou a prezradil svoje ďalšie plány.
Diskusia sa konala počas hokejového zápasu medzi Slovenskom a Nórskom. Spisovateľ preto hneď v úvode stretnutia vyzval publikum, aby mu sľúbilo, že ak Nóri nechajú Slovákov v spomínanom zápase vyhrať, Slováci by zas mohli prenechať Nórom víťazstvo vo futbale. Slovenská hokejová reprezentácia napokon v stredajšom večernom zápase na 79. majstrovstvách sveta v Česku prehrala s výberom Nórska 2:3.
Pre Nesba je skutočnou hviezdou román
Na otázku, prečo bola jeho debutovou knihou detektívka a nie autobiografia, ktorú od neho viacerí ako od speváka populárnej kapely zrejme očakávali, odpovedal, že autobiografia ho až tak nelákala. „Myslím, že spisovateľ by si mal byť vedomý, že skutočnou hviezdou je jeho román. Často stretávam ženy, ktoré mi hovoria ‚Milujem ťa‘. Snažím sa im vtedy vysvetliť, že asi nemilujú mňa, ale milujú možno Harryho Holeho. Myslím, že jeho príbeh je oveľa zaujímavejší ako môj vlastný,“ poznamenal.
Keď Nesbo začal písať o Harrym Holem, chodil na stretnutia anonymných alkoholikov, kam prichádzal ako nepozvaný hosť, aby sa dozvedel niečo o ich problémoch a mnohí z nich sa ho neskôr pýtali, či je alkoholik tiež, pretože zistili, že o ich závislosti vie viac ako oni sami. „Ak spisovateľ píše o sociopatoch, neznamená to, že ním sám musí byť, ale mal by niekde vo svojom vnútri hľadať svojho malého sociopata a veci, ktoré opisuje,“ uviedol spisovateľ.
Meno hlavného hrdinu vymyslel z dvoch častí – Harry bola hviezda futbalového tímu mesta, z ktorého pochádza a Hole zasa policajt z dediny, kde žila autorova stará mama. „Keď sme k nej chodili na prázdniny, vždy nám hovorila, že ak nebudeme doma do ôsmej večer, tak príde Hole a zoberie nás. Ja som sa ho veľmi bál, ale nikdy som toho človeka nestretol, len som si predstavoval, že to bude taký veľký plavovlasý obor. Nedávno som ho prvý raz videl a naozaj taký je. Sedel som na káve a zrazu prišiel za mnou a podal mi ruku. Moja prvá reakcia bola ‚Veď ešte nie je osem hodín‘,“ zasmial sa Nesbo.
Ako chlapec sa bál vlastných príbehov
Sympatický autor bol od malička nadšeným rozprávačom. Vyrastal totiž v rodine, v ktorej malo rozprávanie príbehov veľkú tradíciu. Jeho vzťah ku kriminálkam súvisí podľa neho s tým, že si ako malí s kamarátmi radi rozprávali strašidelné príbehy.
„Ako deti sme chodili na letnú chatu a večer sme si rozprávali príbehy o duchoch, hororové príbehy, a hoci som bol najmladší, vždy odo mňa chceli, aby som ten príbeh povedal ja. Ja som si vždy myslel, že to je tým, že som najlepší rozprávač, ale po rokoch mi povedali, že ma nechali rozprávať preto, že počuli v mojom hlase ten strach, ako sa bojím vlastného príbehu,“ prezradil pobavene.
Prvú knihu napísal Nesbo v Austrálii, preto bolo Sydney podľa jeho slov prirodzeným dejiskom románu. Pri písaní druhej sa zas inšpiroval science fiction románmi, ktoré sa odohrávajú na iných planétach a kde má autor voľnú ruku na svoju fantáziu – preto si zvolil Bangkok, ktorý mnohí poznajú a prešli si ním, ale nikto ho zas neovláda tak dobre, aby si v ňom autor nemohol vytvoriť vlastný svet a vsadiť doň svojho hrdinu. Ako prezradil, to, že vzniká séria príbehov o Harrym Holem, si uvedomil až pri tretej knihe Zrada, predtým nad tým vraj nikdy nerozmýšľal.
Na knižnej postave zarába aj turistická kancelária
V nasledujúcich románoch vsádzal už svojich hrdinov do temných uličiek rodného Osla. Harry Hole sa postupom času stal takým slávnym, že na ňom dnes zarába i jedna z tamojších turistických kancelárií, ktorá sa rozhodla organizovať v meste prehliadky po jeho stopách. V Osle sa dokonca nachádza i zvonček s jeho menom.
„Keď naň zazvoníte, vykloní sa z neho chlap a zakričí ‚Harry nie je doma!‘ Neviem, či ho za to tá turistická kancelária platí, ale predstava, že to robí niekoľkokrát za deň je pre mňa dosť bizarná,“ udivil sa Nesbo.
Päťdesiatpäťročný spisovateľ publiku napokon priblížil, čo ho motivovalo k napísaniu románov. Snehuliak vznikol po tom, ako sa začal zamýšľať, ako túto deťmi milovanú a pozitívnu postavičku vykresliť ako vraha. Ďalšiu knihu sa rozhodol zas napísať, keď si zaobstaral vodnú posteľ a zistil, že v jej útrobách môže prebývať život. Spájajúci prvok jeho tvorby – násilie – podľa jeho slov nemá byť samoúčelné, ale má nastaviť zrkadlo hlavnej postave a naznačiť čitateľovi, aké dôležité je dolapiť vraha.
Knižnú série s hrdinom Harrym ešte rozpíše
Na záver Nesbo fanúšikov potešil informáciou, že príbehy Harryho Holeho ešte nekončia. „Knižka Polícia nebude posledná zo série o Harrym. Načrtol som si plán pre Harryho život a vývoj a ešte nie je na konci. Nepoviem vám, koľko kníh ešte napíšem, ani ako sa to skončí, ale môžem vám sľúbiť, že keď bude koniec, tak naozaj bude koniec a Harry nevstane z mŕtvych,“ povedal Nesbo.
Ako dodal, napriek tomu, že si na Slovensku užíva každú hodinu, vo svojich knihách ho zobraziť neplánuje – iba že by počas svojej návštevy zažil v týchto končinách niečo naozaj desivé. Dnes spisovateľ cestuje do Vysokých Tatier. Návštevu Slovenska ukončí v piatok, keď sa presunie do Budapešti.
Jo Nesbo sa v mladosti venoval profesionálne futbalu, no pre zranenie musel kariéru ukončiť. Ako spisovateľ debutoval v roku 1997 románom Flaggermusmannen, ktorý je prvou knihou zo série s detektívom Harrym Holem. V slovenčine vyšla vlani pod názvom Netopierí muž. Ďalšími románmi v tejto sérii sú Šváby, Zrada, Bohyňa pomsty, Diablova hviezda, Spasiteľ, Snehuliak, Pancierové srdce, Prízraky a Polícia. Okrem toho má na konte i diela ako Headhunters – Lovci mozgov či Syn, pričom sa venuje aj tvorbe pre deti. Na celom svete sa predalo viac než 23 miliónov kópií jeho kníh. Je tiež spevákom a gitaristom rockovej kapely Di Derre.
Agentúra SITA vydala k správe aj fotografie vo fotoservise.