BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) – Nespokojnosť lekárov na Slovensku rastie a je len otázkou času, dokedy súčasný stav vydržia. V utorok to vyhlásila predsedníčka Zdravotného výboru Slovenskej lekárskej komory Zuzana Teremová. Problémom sú pritom predovšetkým peniaze. „Za posledné dva roky, od apríla 2008, neprišlo k žiadnej úprave cien pre poskytovateľov ambulantnej starostlivosti,“ skonštatovala.
Dodala však, že sa výrazne zvýšili náklady na mzdy a zdravotníci musia vynakladať viac zdrojov aj na vybavenie ambulancie, na vzdelávanie, či na ďalšie služby. Aktuálne preto od poisťovní žiadajú rast na úrovni 7 %. Tie ale podľa Teremovej dlhodobo tvrdia, že na to nemajú dostatok zdrojov. Komora sa preto domnieva, že je na Slovensku podľa všetkého potrebné zmeniť šírku bezplatnej zdravotnej starostlivosti.
„Je nevyhnutné verejne priznať, že tento štát nemá na taký rozsah zdravotnej starostlivosti „zadarmo“, aký je v súčasnosti určený legislatívou,“ tvrdia lekári. Podľa prezidenta komory Milana Dragulu je nutné rozbehnúť aj celý systém pripoistenia. „Ak chceme mať zdravé obyvateľstvo, potrebujeme na to aj peniaze,“ uviedol. Súčasná situácia však podľa neho jasne ukazuje, že na aktuálny rozsah bezplatnej starostlivosti dostatok zdrojov nie je.
Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa uviedla, že od 1. apríla tohto roka ponúkla poskytovateľom ambulantnej zdravotnej starostlivosti cenové podmienky na úrovni 1. štvrťroka 2010. Jej hovorkyňa Petra Balážová však zároveň doplnila, že poisťovňa v súlade so zákonom všetky finančné prostriedky vynakladá na úhradu zdravotnej starostlivosti a v zmluvách s poskytovateľmi sa môže zaviazať len k takým úhradám, ktoré sú kryté zdrojmi.
Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera prostredníctvom svojej PR manažérky Zuzany Horníkovej potvrdila, že cenové podmienky sa tento rok medziročne nemenili. „Dôvodom je kríza, ktorá negatívne ovplyvňuje vývoj zdrojov v zdravotníctve,“ vysvetlila. Poisťovňa však vzápätí poukázala, že vlani boli pri nezmenenej veľkosti poistného kmeňa jej úhrady všeobecným lekárom pre deti a dorast, všeobecným lekárom pre dospelých, gynekológom, ostatným špecialistom aj poliklinikám medziročne vyššie o 6 %.
Ministerstvo zdravotníctva SR však neplánuje zúžiť rozsah poskytovania zdravotnej starostlivosti, ktorá je hradená z verejného zdravotného poistenia. Malo by to totiž podľa neho dopad najmä na starších občanov a sociálne slabšie skupiny, ktoré by si nemohli dovoliť platiť za niektoré vyšetrenia a zároveň aj dopad na štát, pretože by pacienti v začiatkoch choroby radšej k lekárovi nešli, ak by mali platiť, a dostali by sa k nemu až v konečných štádiách choroby, kedy by bola liečba niekoľkonásobne drahšia. „Pri akýchkoľvek veľkých legislatívnych zmenách je vždy potrebná na úvod široká diskusia všetkých odborných strán a ministerstvo sa žiadnej diskusii s komorou nebráni,“ skonštatovala na záver hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková.
Komora chce v predvolebnom období hovoriť o budúcnosti zdravotníctva aj s relevantnými politickými stranami. Ich zástupcovia by mali dať na májovom stretnutí komore odpovede na jej základné otázky o ďalšom smerovaní rezortu. Ako však upozornil Dragula, komora je apolitická organizácia, žiadne výzvy alebo odporúčania na voľbu konkrétnej strany, či hnutia preto svojim členom dávať nebude.
SITA