Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu vyhlásil, že trvalé prímerie v Pásme Gazy nebude možné implementovať, kým nebudú splnené dlhodobé podmienky na ukončenie vojny.
To s veľkou pravdepodobnosťou podkopáva návrh amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý predstavil plán na ukončenie vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas.
Čas ukončiť boje
Vyhlásenie z kancelárie premiéra Netanjahua prišlo deň po tom, čo Biden načrtol návrh na prímerie, a keď rodiny izraelských rukojemníkov zadržiavaných Hamasom vyzvali všetky strany, aby plán okamžite prijali.
Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt
„Podmienky Izraela na ukončenie vojny sa nezmenili – zničenie vojenských a vládnych kapacít Hamasu, oslobodenie všetkých rukojemníkov a zabezpečenie, aby Pásmo Gazy už viac nepredstavovalo hrozbu pre Izrael. Izrael pred zavedením trvalého prímeria naďalej trvať na splnení týchto podmienok,“ uvádza sa vo vyhlásení kancelárie izraelského premiéra.
Izrael navrhuje Hamasu prímerie a prepustenie rukojemníkov, tvrdí americký prezident Biden
Biden v piatok tvrdil, že je čas ukončiť boje v Pásme Gazy a že Hamas „už nie je schopný“ uskutočniť ďalšiu veľkú útočnú akciu voči Izraelu. Vyzval Izrael a Hamas, aby dosiahli dohodu o prepustení približne 100 zostávajúcich rukojemníkov a odovzdaní tiel ďalších približne tridsiatich.
Bidenov plán počítal s nastolením prímeria v troch fázach. Podľa Bidena by prvá fáza mala trvať šesť týždňov a zahŕňať „úplné prímerie“, vrátane stiahnutia izraelských síl zo všetkých obývaných oblastí Pásma Gazy.
Stiahnutie vojakov z Pásma Gazy
Na oplátku by palestínski militanti prepustili množstvo rukojemníkov vrátane žien, starších ľudí a zranených. Izrael by oslobodil stovky palestínskych väzňov.
V druhej fáze by sa izraelské sily stiahli z Pásma Gazy a došlo by k prepusteniu všetkých zostávajúcich živých rukojemníkov vrátane mužov, povedal Biden.
Erdoğan označil izraelského premiéra za psychopata a upíra, ktorý sa živí krvou
Izraelské bombardovanie a pozemné ofenzívy na obliehanom území zabili viac ako 36-tisíc Palestínčanov, informovalo ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy, ktoré nerozlišuje medzi bojovníkmi a civilistami.
Izrael začal ofenzívu v Pásme Gazy po útoku Hamasu zo 7. októbra, pri ktorom militanti vtrhli do južných oblastí Izraela, kde zabili asi 1 200 ľudí, väčšinou civilistov, a asi 250 uniesli.