História vzniku
Svetoznámy Ostrov múzeí sa nachádza v južnej polovici ostrova Fischeninsel, ktorý leží na rieke Spréva v centre Berlína. V rokoch 1824 až 1930 sa v tejto oblasti postavilo až päť múzeí. Prvou stavbou vybudovanou na Ostrove múzeí v roku 1830 bolo Altes Museum postavené podľa návrhu Karla Friedricha Schinkela. V roku 1859 pribudlo Neues Museum, v roku 1876 Alte Nationalgalerie, v roku 1904 Bode Museum a nakoniec v roku 1930 Pergamon Museum. Vďaka piatim významným stánkom kultúry bol v roku 1999 berlínsky Ostrov múzeí zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO ako význačná kultúrna pamiatka. Každá z piatich budov má svoj vlastný príbeh.
Dlhé desaťročia bolo berlínske Neues Museum opustené a muselo odolávať vetru a zlému počasiu. Po mohutnom bombardovaní počas druhej svetovej vojny bolo značne zničené, predovšetkým ľavá strana sa zmenila na ruinu. Autorom pôvodnej budovy bol architekt Friedrich August Stüler. Neoklasicistická architektúra ožila až o sedemdesiat rokov neskôr po vdýchnutí moderného života do budovy z dielne ateliéru Davida Chipperfielda.
Takto to už raz bolo
Zásadným kľúčom snaženia britského architekta Davida Chipperfielda pri rekonštrukcii Neues Museum bolo zachovanie čo najväčšieho objemu pôvodnej budovy, zreštaurovanie všetkých parciálnych častí interiéru, ich kontinuálne zapojenie do nového kontextu pri rešpektovaní historických štruktúr a zohľadnenie rozličného stavu zachovanosti fragmentov. Architekt David Chipperfield sa rozhodol prinavrátiť budove pôvodnú slávu a dôstojnosť pomocou masívnej rekonštrukcie. Pevným bodom výzvy bolo zachované telo budovy, ktoré mal zosúladiť s myslením súčasnej architektúry.
Celý článok si môžete prečítať tu.