NITRA 12. marca (WEBNOVINY) – Niekoľko desiatok ľudí si dnes v Čakajovciach pri Nitre pripomenulo 72. výročie vzniku prvej Slovenskej republiky (1939-1945). Položili vence k soche vtedajšieho prezidenta Jozefa Tisa, mávali vlajkami s dvojkrížmi a zaspievali hymnu prvej republiky Hej, Slováci. Podujatie každý rok organizuje Slovenské hnutie obrody. Jeho predseda Róbert Švec vyzdvihoval Tisa ako vzor pre dnešných politikov. „Tak ako za jeho čias, Slovensko nemôže nikdy v otázkach národa a štátu robiť kompromisy, pretože sme potomkovia veľkého národa, ktorý pred 1500 rokmi vládol celej Karpatskej kotline,“ vyhlásil. Politológovia a historici naopak Tisa vidia ako kontroverznú postavu, pretože na žiadosť Hitlera deportovali za jeho vlády zo Slovenska desiatky tisícov Židov. Väčšinu z nich povraždili v koncentračných táboroch nacisti. Na Slovensku ostalo po roku 1942 len 0,7 percenta z pôvodného počtu Židov. Švec označil ľudí s negatívnym názorom na Tisa a vojnový Slovenský štát za „krikľúňov, ktorí neuvažujú v súvislostiach.“
Účasť na zhromaždení bola nižšia ako minulý rok. Tisovu éru si prišli do Čakajoviec pripomenúť najmä dôchodcovia a mladí prívrženci Slovenského hnutia obrody v čiernom oblečení a ovešaní dvojkrížmi. „Ja si myslím, že pre Slovákov je 14. marec asi najvýznamnejší deň a prezidenta Tisa radím k tým najvýznamnejším osobnostiam,“ povedal Marek Roško zo Žirian. Rovnaký názor má aj René Poluch z Bošian. Tiso podľa neho urobil správne rozhodnutia, pretože Slovensku hrozil zánik a vyvraždenie. „Pán Dzurinda vliekol našu republiku do Európy a do NATO, pýtam sa, koľko krvi má na rukách on a či si nezaslúži šibenicu ako si ju zaslúžil pán Tiso,“ myslí si. Tých, ktorí sa na dnešnom zhromaždení zúčastnili, označil za hrdinov, pretože sa neboja nálepky, ktorú im dá za to spoločnosť. „Načo je tu toľko policajtov? Prišiel sa sem niekto biť s palicami? Ľudia majú z tohto strach, preto sem nikto nechce prísť,“ zdôvodnil nízku účasť Poluch.
Na zhromaždení už tradične vystúpil aj Tisov bývalý žiak Michal Števko so svojimi náhľadmi na históriu. „Už v šiestom storočí, keď prišli Maďari, povedali, že Slovák – to je nejaký boh, lebo skrotil a zapriahol divokého byvola. Nazvali nás bohmi a dnes sa nám posmievajú. A ešte si do Dunajskej stredy dovolí prísť Strapatá pani a povedať, že my Slováci sme sa tu objavili v 15. storočí,“ vyhlásil. V minulých rokoch prekvapil prítomných napríklad výrokmi o tom, ako slobodomurárska americká židovská lóža nariadila metalovú hudbu do katolíckych kostolov, aby narušila „nábožný spev katolíckeho slovenského ľudu“.