BRATISLAVA 11. októbra (WebNoviny.sk) – Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) odmieta tvrdenia ministra zdravotníctva Tomáša Druckera o tom, že sestry sa v súčasnosti majú lepšie ako v roku 2012, nakoľko ich mzdy majú rásť oveľa rýchlejšie ako priemerná mzda v národnom hospodárstve. „Skutočnosť je taká, že väčšina zo 40 000 sestier a pôrodných asistentiek má už niekoľko rokov takmer rovnaký plat, pričom je demotivovaná a znechutená zo súčasného stavu,“ uviedla komora sestier v stanovisku.
Sestry si veľmi dobre vedia svoju mzdu zrátať a skontrolovať
Komora upozorňuje rezort zdravotníctva na to, že ak chce doplniť chýbajúce sestry v systéme, potrebuje ich motivovať jednak úpravou mzdového ohodnotenia, zlepšením pracovných podmienok, ako aj zvýšením spoločenského statusu.
„Keď neustále počúvame, ako sa máme dobre a naša ekonomika napreduje, len ťažko v tomto marazme a pri pokračujúcich kauzách, predražených tendroch uveríme tomu, že na mzdy sestier nie sú peniaze. Sestry si veľmi dobre vedia svoju mzdu zrátať a skontrolovať. Platy sestier sa mali zvýšiť už v roku 2012 počas vlády Ivety Radičovej, ale platnosť zákona zrušil ústavný súd,“ konštatovala prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová.
Šéfka komory pripustila, že základné mzdy sa nakoniec síce upravovali od tohto roku podľa zákona o spoločnom odmeňovaní všetkých zdravotníkov, ale len pre niektoré sestry, a viac-menej podľa Lazorovej o omrvinky. Prezidentka SK SaPA upozornila, že úprava platov od začiatku tohto roka sa vôbec netýkala tretiny sestier, ktoré pracujú v ambulanciách a zariadeniach sociálnych služieb, ktorých príjem sa mnohokrát blíži k minimálnej mzde.
Minister by sa mal podľa Laurinca opatrne vyjadrovať o platoch
Podľa člena Rady a Prezídia SK SaPA Milana Laurinca je zvláštne, že potom, čo sestry zvádzali náročný boj za lepšie pracovné podmienky, minister zdravotníctva Drucker príde s vyjadrením o náraste miezd sestier na úroveň 95 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve, a tvári sa, ako keby tu žiadny problém neexistoval.
„Ak sa máme tak skvelo a mzdy sú také, ako minister uvádza, prečo nie sú motivačným faktorom, aby sa zvýšili počty sestier na Slovensku a neodchádzali do zahraničia, alebo mimo zdravotníctva? Ako krízový manažér by šéf rezortu mal prejaviť svoju zručnosť a nenechať sa opiť rožkom, že financií v zdravotníctve bude dosť, ale snažiť sa urobiť všetko preto, aby boli sestry konečne spokojné so svojím spoločenským postavením a motivované ostať v systéme slovenského zdravotníctva“ dodal Laurinc.
Ak chce šéf rezortu Drucker udržať i naďalej sociálny zmier do budúcnosti, mal by sa podľa Laurinca opatrne vyjadrovať o súčasnom mzdovom ohodnotení sestier a pôrodných asistentiek.