Niektoré slovenské domácnosti nebudú môcť získať dotáciu na obnoviteľné zdroje energie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
solárny panel
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
banner, SPP

BRATISLAVA 25. marca (WebNoviny.sk) – Domácnosti z Bratislavského samosprávneho kraja sa v rámci pokračovania projektu Zelená domácnostiam II nedostanú k dotáciám na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). Žijú totiž oproti domácnostiam z iných krajov v rozvinutejšom regióne.

Limit pre rozvinuté regióny

Ako uviedol pre agentúru SITA komunikačný manažér Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Stanislav Jurikovič, podpora je určená na inštaláciu zariadení využívajúcich obnoviteľné zdroje energie výhradne pre domácnosti z regiónov mimo Bratislavského kraja.

„Už od začiatku pilotného projektu Zelená domácnostiam sme upozorňovali, že v Operačnom programe Kvalita životného prostredia sú na podporu inštalácií malých zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie vo viac rozvinutých regiónoch vyčlenené prostriedky limitované sumou 2,5 milióna eur na celé programové obdobie, teda až do roku 2023. Tieto prostriedky boli vyčerpané v pilotnom projekte,“ konštatoval Jurikovič s tým, že v tejto fáze programového obdobia už nie je možná zmena pri domácnostiach z Bratislavského kraja.

Vďaka európskej a štátnej podpore poskytovanej prostredníctvom národného projektu Zelená domácnostiam bolo od roku 2015 nainštalovaných v slovenských domácnostiach 18 502 zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

Poukážky na solárne kolektory

Domácnosti pritom využili poukážky v hodnote viac ako 41 miliónov eur. Projekt umožnil zvýšiť celkový inštalovaný výkon obnoviteľných zdrojov energie o 141 megawattov.

Spolu bolo počas trvania pilotného projektu Zelená domácnostiam vyhlásených 28 kôl. Domácnosti si mohli vybrať z 3 600 konkrétnych typov zariadení.

V rámci pilotného projektu boli preplatené poukážky na slnečné kolektory pre 6 974 domácností, podporených bolo tiež viac ako 5 242 tepelných čerpadiel, 3 673 fotovoltických systémov a 2 613 kotlov na biomasu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať