Kremeľ priznal, že pri výmene väzňov s USA oslobodili ruských agentov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vadim Krasikov, Vladimir Putin
Prepustený väzeň Vadim Krasikov (vľavo) sa zdraví s ruským prezidentom Vladimirom Putinom na letisku Vnukovo. Moskva, 1. august 2024. Foto: Mikhail Voskresensky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Kremeľ po prvý raz uznal, že niektorí Rusi zadržiavaní na Západe, ktorých prepustili v rámci štvrtkovej výmeny väzňov, boli v jeho spravodajských a bezpečnostných službách.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok novinárom povedal, že Vadim Krasikov, ktorý bol v nemeckom väzení a odpykával si doživotný trest za vraždu čečenského disidenta gruzínskeho pôvodu Zelimchana „Tornikeho“ Changošviliho v berlínskom parku v roku 2019, je dôstojník z Federálnej bezpečnostnej služby (FSB).

Krasikov bol v špeciálnej jednotke

O tejto skutočnosti sa pritom už informovalo na Západe, aj keď Moskva akúkoľvek štátnu účasť popierala. Peskov tiež povedal, že Krasikov kedysi slúžil v špeciálnej jednotke FSB – Alfa, v ktorej boli aj niektorí bodyguardi ruského vodcu Vladimira Putina.

„Prirodzene, pozdravili sa aj včera, keď sa videli,“ povedal Peskov a zdôraznil Putinov veľký záujem o zaradenie Krasikova do výmeny.

Peskov tiež potvrdil, že pár Artem Dulcov a Anna Dulcovová, ktorých prepustili v Slovinsku, boli tajní agenti známi ako „ilegálni“.

Dvojica vydávajúca sa za Argentínčanov od roku 2017 využívala Ľubľanu na odovzdávanie rozkazov Moskvy ďalším spiacim agentom. Zatkli ich za špionáž v roku 2022 a nedávno odsúdili.

Prepustili aj ruských disidentov

Pár má dve deti, ktoré s nimi leteli cez Ankaru, kde sa uskutočnila výmena, do Moskvy. Deti nerozprávajú rusky a o tom, že ich rodičia sú Rusi sa dozvedeli niekedy počas letu, povedal Peskov s tým, že tiež nevedeli, kto je Putin.

„Takto pracujú ilegálni a to sú obete, ktoré prinášajú pre ich oddanosť svojej práci,“ povedal Peskov.

Štvrtková výmena medzi USA a Ruskom bola najväčšiu v postsovietskej histórii. Do Ruska sa vrátilo osem ľudí, na Západ 15 osôb.

Moskva prepustila napríklad novinárov Evana Gershkovicha a Alsu Kurmaševovú, bývalého príslušníka námornej pechoty Paul Whelana či ruských disidentov Vladimira Kara-Murzu, Olega Orlova, Iľju Jašina a Andreja Pivovarova.

Russia US Prisoners Combo
Táto kombinácia fotografií zobrazuje v strede reportéra Wall Street Journal Evana Gershkovicha a v smere hodinových ručičiek zľava hore ruský je opozičný aktivista Vladimir Kara-Murza, šéf podnikovej bezpečnosti a bývalý námorník USA Paul Whelan, Lilia Chanysheva, bývalá koordinátorka regionálnych kancelárií zosnulý opozičný predstaviteľ Alexej Navaľnyj, spolupredseda Centra pre ľudské práva Memorial, ktorý získal Nobelovu cenu za mier, Oleg Orlov, umelec a hudobník Sasha Skochilenko, ruský opozičný aktivista a bývalý mestský poslanec Krasnoselského okresu Iľja Jašin, vládou financované Rádio Slobodná Európa/rádio Tatarsko-baškirská služba Liberty Alsu Kurmaševa a bývalý šéf hnutia Otvorené Rusko Andrej Pivovarov. Foto: SITA/AP
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dmitrij PeskovVadim KrasikovVladimir Putin
Firmy a inštitúcie FSB Federálna bezpečnostná služba