Niektorí zamestnanci si prilepšia, dostanú jednorazovú odmenu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Jednorazovú odmenu v sume 250 eur dostanú aj tí zamestnanci pracujúci u neverejných poskytovateľov sociálnych služieb, ktorých pracovný čas je kratší ako polovica ustanoveného týždenného pracovného času. Vyplýva to z novely nariadenia, ktoré v stredu schválila vláda.

Podľa nariadenia, ktoré schválila vláda ešte koncom augusta, by títo zamestnanci na mimoriadnu odmenu nemali nárok. „Zamestnancom s rozsahom pracovného vzťahu nižším, ako je polovica ustanoveného týždenného pracovného času, v súčasnosti nevzniká nárok na poskytnutie odmeny, čo nie je v súlade s pôvodným zámerom ministerstva,“ priznal rezort práce a sociálnych vecí.

Dotácia 676 eur

Štát tak poskytne dotáciu v sume 676 eur na zamestnanca, ktorý je v pracovnom pomere dohodnutom na ustanovený týždenný pracovný čas alebo pracovný čas v rozsahu viac ako polovica ustanoveného týždenného pracovného času. Suma 676 eur zodpovedá 500-eurovej hrubej odmene pre zamestnanca a zvyšných 176 eur tvoria náklady zamestnávateľa na zaplatenie odvodov.

Ak je zamestnanec v pracovnom pomere dohodnutom na kratší pracovný čas v rozsahu rovnom alebo nižšom ako polovica ustanoveného týždenného pracovného času, dotácia dosiahne 338 eur. V tomto prípade ide o 250-eurovú hrubú odmenu pre zamestnanca a 88 eur predstavujú náklady zamestnávateľa na zaplatenie odvodov.

Zmiernenie následkov inflácie

Ide o opatrenie, ktoré je súčasťou inflačnej pomoci vlády a jedným z nástrojov na zmiernenie následkov vysokej inflácie.

Rezort práce a sociálnych vecí týmto krokom podporí zamestnancov pracujúcich v sociálnych službách, na ktorých sa nevzťahuje dodatok ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa o 500-eurovej odmene pre zamestnancov verejného sektora.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRVláda SR