Niektorí zamestnanci si prilepšia, tento príspevok sa môže od septembra opäť zvýšiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stravné lístky, gastrolístky
Foto: ilustračné, SITA/Ľudovít Vaniher
Tento článok pre vás načítala AI.

Sumy stravného pre pracovné cesty by sa mali zvýšiť. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravuje návrh opatrenia, ktorý reaguje na stúpajúce ceny jedál a nealkoholických nápojov v reštauráciách. Sumy sa zmenia na základe údajov za apríl 2024, ktoré preukázali nárast kumulatívneho indexu cien jedál a nealkoholických nápojov o 5,3 %.

„Pracovná cesta trvajúca 5 až 12 hodín bude pre jednu osobu znamenať zvýšenie sumy zo 7,80 na 8,30 eur. Pri pracovnej ceste trvajúcej 12 až 18 hodín sa suma 11,60 eur zvýši na 12,30 eura, pri viac ako 18 hodinovej pracovnej ceste sa stravné zvýši na 18,40 eur,“ uvádza materiál. Táto úprava nadväzuje na mechanizmus zvyšovania súm stravného uvedený v zákone o cestovných náhradách, pričom posledné zmeny začali platiť od 1. októbra 2023.

Ministerstvo očakáva, že zvýšenie stravného bude mať rôzne vplyvy. Negatívne zasiahne predovšetkým podnikateľskú sféru, pre ktorú zvýšenie prinesie vyššie náklady na stravovanie zamestnancov. Na druhej strane, pozitívny vplyv sa očakáva na hospodárenie reštauračných zariadení, kde môže narásť dopyt po ich službách. Nové sumy by mali začať platiť od začiatku septembra 2024.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR