Nikto nepripravuje odchod Slovenska z Únie ani NATO, vyhlásil Pellegrini a skritizoval neúčasť PS a SaS za okrúhlym stolom – VIDEO, FOTO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREZIDENT: Okrúhly stôl politických strán
Zľava: Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko, premiér SR a predseda strany SMER - sociálna demokracia Robert Fico a prezident SR Peter Pellegrini počas okrúhleho stola politických strán k zahraničnopolitickej orientácii Slovenska v Prezidentskom paláci v Bratislave. Bratislava, 4. február 2025. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 4. februára, 12:24

Nikto z predsedov politických strán, ktorí sa v utorok stretli u prezidenta Petra Pellegriniho za okrúhlym stolom, nepripravuje ani nepodporuje vystúpenie Slovenska z Európskej únie a NATO. Vyhlásila to hlava štátu po rokovaní s lídrami strán Smer-SD, Hlas-SD, Slovenská národná strana (SNS) a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH).

Témou bola zahraničnopolitická orientácia Slovenska. Ako povedal, o stretnutie ho požiadali otvoreným listom predsedovia opozičných strán Progresívne Slovensko (PS), strana Sloboda a Solidarita (SaS) a KDH, ktorí prejavili znepokojenie so zahraničnopolitickým smerovaním Slovenska.

Neúčasť Šimečku a Gröhlinga

Ako Pellegrini povedal, že pokladal za logickejšie zorganizovať okrúhly stôl aj za účasti lídrov koaličných strán. „Veľmi ma mrzí, že PS a SaS dnes na toto stretnutie neprišli a chcem vysoko oceniť aspoň účasť predsedu KDH (Milana Majerského),“ povedal prezident.

Neúčasť predsedov PS Michala Šimečku a SaS Branislava Gröhlinga považuje za prejav ich veľkej nevyzretosti a nepripravenosti prevziať zodpovednosť v krajine. „Mám až podozrenie, či týmto dvom pánom nešlo o to, aby sa za týmto stolom našla zhoda,“ vyjadril sa Pellegrini.

Členstvo v EÚ a NATO ako hlavný motív protestov

Zdôraznil, že naše členstvo v EÚ a NATO sa stalo hlavným motívom protestov. Tento motív však pokladá za irelevantný. Z utorkového stretnutia podľa neho vyplynulo veľmi jasne, že nikto z koaličných strán a ani predstaviteľ KDH nemá žiadny záujem na vystúpení Slovenska z EÚ a NATO, a nikto také niečo ani nechystá a nepodporuje.

Sme plnohodnotnými členmi týchto dvoch inštitúcií a chceme prispieť k ich lepšiemu fungovaniu. To si vyžaduje, aby Slovenská republika vždy hovorila suverénnym hlasom,“ povedal prezident. Dodal, že po zvolení predsedu Národnej rady SR sa obnoví formát stretnutí troch najvyšších ústavných činiteľov, na ktorých budú diskutovať o dôležitých témach.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Obyčajná lož

Premiér Robert Fico (Smer-SD) po stretnutí povedal, že sa nebude ani sekundu vyviňovať. „Lebo to, čo šíri opozícia a mimovládne organizácie na protestoch, je obyčajná lož,“ uviedol.

Predstavitelia PS a SaS sa podľa neho v utorok nezúčastnili rokovania za okrúhlym stolom preto, aby v tejto lži mohli pokračovať. Zachovanie členstva Slovenska v EÚ a NATO potvrdil aj predseda SNS Andrej Danko.

Fico zdôraznil, že jeho vláda má záujem na tom, aby Slovenská republika bola aktívnym členom v rámci EÚ aj NATO. V pondelok na neformálnom samite v Bruseli podľa neho všetci skonštatovali, že sa začala nevídaná obchodná svetová vojna.

„Prichádzajú požiadavky, o ktorých sa nám ani nesnívalo, ako je napríklad požiadavka týkajúca sa Grónska, ktoré je súčasťou Európskej únie. Toto nikto nečakal. A my kladieme vo vláde otázku, máme sa na to len pasívne pozerať? Alebo máme odpovedať na otázky, ktoré z toho vyplývajú,“ povedal Fico.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Čo bude s EÚ?

Zároveň načrtol, v čom by mohol spočívať „spoločný postup v Národnej rade SR“.Po prvé, musíme spoločne všetci skonštatovať, ak je tu konsenzus, že všetky tieto výzvy musíme riešiť na báze členstva v EÚ a v NATO, lebo nemáme kde inde tie tézy riešiť. Neexistujú iné organizácie, kde môžeme hovoriť o kolektívnej bezpečnosti, energetickej bezpečnosti a môžeme hovoriť o reforme európskych inštitúcií,“ uviedol.

Prvou témou, na ktorú je potrebné odpovedať, je podľa neho to, čo sa bude diať v najbližších mesiacoch a rokoch s Európskou úniou, pretože tá musí prejsť reformou, keďže stráca konkurencieschopnosť. Ďalšou otázkou, ktorú treba zodpovedať, je to, kde je suverenita členských štátov EÚ a kde je nadradenosť nad touto suverenitou v rámci EÚ.

Fico patrí podľa svojich vlastných slov medzi tých, ktorí hovoria, že musí byť zachovaná suverenita SR v kultúrno-etických otázkach a niektorých ďalších témach.

Riešiť chce s opozíciou kolektívnu bezpečnosť

„Nepochybujem, že sme pripravení sa na tomto okruhu tém dohodnúť aj s opozíciou,“ dodal. Ďalšou pálčivou témou, o ktorej sa treba baviť aj s opozíciou, je kolektívna bezpečnosť.

„Poďme sa rozprávať o zvyšovaní výdavkov na obranu za predpokladu, že významná časť týchto výdavkov bude použitá na projekty, ako napríklad na vojenské nemocnice, infraštruktúru, ako sú mosty alebo cesty, ktoré potrebujeme,“ hovorí premiér.

Európska únia musí podľa neho zaujať iný, podstatne aktívnejší postoj v otázkach migrácie a boja s terorizmom. Na diskusiu v Národnej rade tiež Fico navrhne tému energetickej bezpečnosti Slovenskej republiky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoBranislav GröhlingMichal ŠimečkaMilan MajerskýPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie Európska úniaHlas-SDKDH Kresťanskodemokratické hnutieNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyProgresívne Slovensko (PS)SaS Sloboda a SolidaritaSMER-SDSNS Slovenská národná strana