Nitra bude mať nový územný plán, do jeho tvorby chce radnica zapojiť aj verejnosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nitriansky hrad
Nitriansky hrad. Foto: archívne, SITA/Martin Havran

Nitra bude mať nový územný plán, ktorý je jedným z najdôležitejších dokumentov mesta. Do jeho tvorby chce radnica podľa Lenky Marekovej z Mestského úradu v Nitre formou participácie zapojiť odbornú aj laickú verejnosť.

Útvar hlavného architekta mesta Nitra v spolupráci s kľúčovým partnerom pre participáciu PDCS vytvorili online dotazník, ktorého výsledky poslúžia ako podklad pre rozhodovanie mesta o podobe nového územného plánu. Nitrania v ňom majú hodnotiť lokalitu, v ktorej žijú, jej výhody i nevýhody, ako vnímajú Nitru, verejný priestor, ale aj aký typ dopravy preferujú.

Stretli sa s mladými

„Ambíciou je, aby obyvatelia boli informovaní o aktivitách pri príprave zadania a mohli sa aktívne zapojiť do procesu. Útvar hlavného architekta preto špecificky cieli na identifikovanie a informovanie aktérov pri tvorbe územného plánu. V súčasnosti má za sebou online stretnutia s výbormi jednotlivých mestských častí, ako aj dve online stretnutia s mladými ľuďmi,“ informovala Mareková.

Naplánované sú ďalej stretnutia so zainteresovanou odbornou verejnosťou, developermi i s občanmi mestských častí.

Aktuálny plán je ešte z roku 2003

Závery z týchto stretnutí budú zhrnuté do správy z participatívneho procesu a budú jedným z podkladov do zadania pre tvorbu územného plánu. Mesto Nitra má spracovaný platný územný plán z roku 2003. Priebežne bolo schválených šesť zmien a doplnkov územného plánu, posledná v roku 2018.

Okresný úrad v Nitre po nej vydal usmernenie metodickým pokynom s následným prijatím rozhodnutia, že ďalšie úpravy sa nebudú riešiť čiastkovo, ale koncepčnou zmenou v podobe spracovania nového územného plánu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať