Nobelovu cenu za literatúru získala Louise Glück

Nobelova cena za literaturú
Foto: Henrik Montgomery/TT via AP.
  • aktualizované 8. októbra 14:02

Nobelovu cenu za literatúru získala americká poetka Louise Glück za jej „nezameniteľný poetický hlas, ktorý so strohou krásou robí individuálnu existenciu univerzálnou“. V Štokholme to vo štvrtok oznámil stály tajomník Švédskej akadémie Mats Malm.

Sedemdesiatsedemročná Glück debutovala v roku 1968 zbierkou Firstborn. Krátko na to sa zaradila medzi najvýznamnejších básnikov súčasnej americkej literatúry. Jej tvorba je „charakteristická snahou o jasnosť“ a často sa zameriava na detstvo, rodinný život a blízke vzťahy s rodičmi a deťmi, uvádza sa na webstránke nobelprize.org.

Okrem Nobelovej ceny si vyslúžila aj viaceré ďalšie literárne ocenenia, napríklad v roku 1993 získala Pulitzerovu cenu za zbierku The Wild Iris. Jej zatiaľ posledná zbierka Faithful and Virtuous Night jej zase v roku 2014 vyniesla americkú National Book Award.

Poetka, ktorá je tiež profesorkou anglického jazyka na Yalovej univerzite, dostane spolu s prestížnym ocenením aj zlatú medailu a finančnú odmenu 10 miliónov švédskych korún (v prepočte zhruba 953-tisíc eur).

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.nobelprize.org.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Louise Glück