Na severe Rakúska, neďaleko hraníc s Českou republikou, leží dedinka menom Herrnbaumgarten, ktorá sa vďaka nápadu zrodeného nad krígľom piva rýchlo dostala na zoznam destinácií fanúšikov netradičných exponátov. Dôvodom je Nonseum – múzeum bláznivých nápadov a nevydarených vynálezov, ktoré si kvôli svojej nepraktickosti nedokázali nájsť svoje miesto v bežnom živote.
Prvotný nápad na otvorenie múzea zasväteného vynálezom odsúdeným na zbieranie prachu skrsol v hlavách Fritza Galla a Friedla Umcheida ešte v roku 1983. „Popíjali sme v krčme pivo a pri tom pozorovali servírku, ktorá práve prevracala obrus so škvrnou od gulášu, aby ho ešte nemusela dať vyčistiť. Priamo na mieste sme potom navrhli trojrozmerný obrus v tvare kocky, ktorý by sa dal obrátiť až šesťkrát bez potreby prania,“ uviedol neúspešný vynálezca Fritz Gall. Krátko na to sa s priateľom rozhodol zorganizovať prvý rakúsky veľtrh nezmyselných vynálezov. „Rozvešali sme hŕstku plagátov a informovali miestne noviny. Mysleli sme si, že príde okolo 40 návštevníkov – namiesto nich sa ich zjavilo 5000,“ spomína Gall.
Po tomto neočakávanom úspechu sa Rakúšania rozhodli zriadiť múzeum nedocenených vynálezov, ktoré by zastrešilo zozbierané predmety. Vďaka podpore v podobe vládneho grantu sa múzeum v krátkej dobe premenilo na skutočnosť a obaja vynálezci si tak splnili svoj sen. „Obaja sme v podstate frustrovaní vynálezci, a tak bolo skvelé nájsť domov pre naše nápady. Zároveň sme požiadali ďalších špekulantov, aby doplnili našu zbierku.“
V múzeu si tak našlo svoje miesto vyše 250 exponátov vrátane prenosného prechodu pre chodcov, predlžovacej rakety na squash a tenis, postele pre ľudí trpiacich nespavosťou, ktorá má na oboch koncoch pripevnené rotujúce plátno s ovečkami či zubnej kefky pre bezzubých pacientov. K ďalším vynálezom vystavených v Nonseu patria aj skladacie sánky, sveter na všetky ročné obdobia s rukávmi v rôznych dĺžkach, prístroj, ktorý premení ovcu na kosačku, prenosný „anonymizér“ – čierna tabuľka, ktorú si človek nasadí pred tvár, keď nechce byť spozorovaný na verejnosti ako aj poloautomatický vŕtač v nose. Múzeum má aj vlastnú knižnicu s literatúrou, ktorá sa zaoberá absurdnými témami. Medzi nimi nechýba ani historický prehľad príbehov ľudí, ktorí zomreli zásahom korkovej zátky, ale aj diela klasickej literatúry zaoberajúcej sa nonsensom ako Alica v krajine zázrakov od Lewisa Carrolla.
„Rakúšania nemajú veľký zmysel pre čierny humor, ale majú radi nezmysly. Na svete existuje toľko predmetov a slov, ktoré sú jednoducho absurdné ale zároveň zaujímavé,“ dodal jeden z majiteľov múzea, ktorý zbierku neustále dopĺňa novými vynálezmi. Uplynulý rok múzeum privítalo svojho stotisíceho návštevníka a čoskoro bude presťahované do väčších priestorov, aby zvládlo nápor zvedavcov z celej Európy.
www.herrnbaumgarten.at