Nórka pokorila himalájsky rekord za neuveriteľných 92 dní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kristin Harilová, nový rekord, horolezectvo
Nórska horolezkyňa Kristin Harilová vytvorila nový rýchlostný rekord Himalájí. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Nórska horolezkyňa Kristin Harilová vytvorila nový rýchlostný rekord Himalájí. Všetkých 14 osemtisícoviek planéty totiž pokorila za 92 dní a k takému výkonu sa v minulosti nik ani len nepriblížil.

Po mimoriadne náročnej úlohe však oznámila, že minimálne nateraz končí so zdolávaním najvyšších štítov.

„Nejaký čas sa isto nebudem pokúšať o žiadnu osemstisícovku. Vystúpila som na ne už 28-krát a svoju misiu som splnila,“ poznamenala 37-ročná Harilová.

Držiteľ rekordu Nirmal Purja

Doterajší rekord v krátkosti času na zdolanie všetkých štrnástich svetových štítov nad 8000 m bol Nepálčan Nirmal Purja, bývalý vojak britskej armády v roku 2019 zvládol takú misiu za 189 dní – šesť kalendárnych mesiacov a šesť dní.

Začal 23. apríla 2019 na Annapurne (8091 m) a skončil 29. októbra na Šiša Pangme. O tomto rekorde vznikol aj filmový dokument „14 vrcholov: Nič nie je nemožné.“

Nórka začala cestu za rekordom 26. augusta výstupom na Šiša Pangmu, nasledovali Čho Oju, Makalu, Káčaňdžunga, Mount Everest, Lhoce, Dhaulágirí a v úvode júna aj Annapurna a Manaslu.

Postarala sa tiež o svetový rekord medzi ženami, keď na vrcholoch Everestu a Lhoce stála v rozpätí ôsmich hodín.

Pokus o rekord už minulý rok

Na zozname projektu She Moves Mountains (v preklade Pohla horami, pozn.) jej zostalo potom päť vrcholov na území Pakistanu. Začala koncom júna výstupom Nanga Parbat, nasledovali Gašerbrum II a Gašerbrum I, Broad Peak a všetko ukončila ešte 27. júla zdolaním K2 (Čhogori).

„V horách zostávam a plánujem súťažiť v behoch, už som sa prihlásila aj na nejaké preteky,“ prezradila o svojich najbližších plánoch Harilová.

Pôvodne plánovala pokoriť všetky osemtisícovky bez použitia kyslíkových fliaš, no z bezpečnostných dôvodov siahla aj k takej pomoci.

Medzičasom sa Nórka už vrátil do Nepálu a na letisku v Káthmandú je aplaudovali stovky osôb vrátane kolegov horolezcov či vládnych predstaviteľov.

Harilová sa o rekord pokúšala už vlani, no zvládla iba 12 vrcholov vyšších ako 8 km. Na zostávajúce dva nedostala povolenie od čínskych úradov, dôvodom boli obmedzenia týkajúce sa pandémie koronavírusu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Nirmal Purja