Nová cyklistická nádej Slovenska žiari na MS. Chladoňová pridala k striebru aj bronz z pretekov s hromadným štartom (foto)

Viktória Chladoňová
Slovenská cyklistka Viktória Chladoňová (vpravo) počas pretekov s hromadným štartom v kategórii junioriek na majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike vo švajčiarskom Zürichu. Foto: SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 26. septembra, 14:41

Slovenská reprezentantka Viktória Chladoňová získala bronzovú medailu v pretekoch s hromadným štartom v kategórii junioriek na majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike vo švajčiarskom Zürichu.

V náročných podmienkach za hustého dažďa Chladoňová finišovala vo vedúcej trojčlennej skupinke za víťaznou Britkou Cat Fergusonovou a striebornou Španielkou Paulou Ostizovou Tacovou. Ďalšia Slovenka Sofia Ungerová skončila na 24. mieste.

Double pre Britku

Zatiaľ čo Britka bola jasná víťazka, Španielka hodila predné koleso do cieľa len pár centimetrov pred Slovenkou. Chladoňová sa zaradila medzi multimedailistky na MS 2024 v Zürichu, keďže pred dvoma dňami bola v časovke strieborná.

Víťazná Fergusonová si pripísala zlatý double. Vlani na svetovom šampionáte v Glasgowe skončila Chladoňová vo svojej premiére na 12. mieste.

Časovku milujem, ale viac si cením toto víťazstvo v cestných pretekoch, na ktoré som sa viac koncentrovala. Som rada, že som dokázala vylepšiť striebro z minuloročného šampionátu na aktuálne zlato,“ uviedla víťazná Cat Fergusonová v prvej televíznej reakcii.

Únik nevyšiel

Na 120 cyklistiek zo 44 krajín v nevľúdnom počasí čakalo kopcovitých 73,5 km z Usteru do Zürichu. Približne 46 km pred cieľom sa po stúpaní na Binz vpredu zostala silná osemčlenná skupina, ktorej súčasťou bola aj Chladoňová.

Pri nájazde na záverečný okruh v Zürichu boli okrem Chladoňovej v čelnej skupine aj favorizované Britky Cat Fergusonová a Imogen Wolffová, Francúzka Célia Geryová, Holanďanka Megan Arensová, Španielka Paula Ostizová Tacová a Talianka Giada Silová. Približne 22 km pred cieľom sa pokúsila o trhák Wolffová, ale dlho jej to nevydržalo a súperky z úniku ju čochvíľa „docvakli“.

Medaila s prehľadom

Zvýšené tempo sa podpísalo na roztrhaní skupiny a 20 km pred cieľom zostali vpredu už len Chladoňová, Fergusonová a Ostizová Tacová. Toto trio výborne spolupracovalo a po pár kilometroch si utvorilo vyše 20-sekundový náskok pred prenasledovateľkami.

Ten sa onedlho ešte zvýšil a 10 km pred cieľom malo vedúce trio k dobru už minútu. Tento náskok si udržali aj do záverečných dvoch kilometrov, a aj keď potom začali taktizovať a viditeľne zvoľnili, medaily im už neušli.

V záverečnom špurte v hustom daždi mala najviac síl Fergusonová a Chladoňovej tesne ušla strieborná medaila. Holanďanka Arensová prišla do cieľa na štvrtom mieste s odstupom deviatich sekúnd.

„Po štarte to bolo veľmi hektické, baby sa tam tlačili a asi na štvrtom kilometri som spadla. Odtiaľ aj tie šrámy na tvári. Potom som si dobehla pelotón a šlo sa ďalej. Snažila som sa pozične jazdiť vpredu. Boli sme v dobrom úniku. Ostali sme len tri a v špurte som do toho dala maximum. Som veľmi rada za túto medailu,“ povedala Chladoňová pre web Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) po pretekoch.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Bude na ňu obrovský tlak

„Získať medailu v pretekoch je, samozrejme, náročnejšie ako v časovke. Vedeli sme, že trať bude Viki vyhovovať, len to počasie nebolo dobré. Takýto dážď jej nesedí, bolo aj vidieť, že v zjazde trošku strácala. Viki to zvládla s chladnou hlavou aj napriek pádu v úvode. Vedela, že je na tom dobre, chcela útočiť, ale neprepálila to, vedela, kedy má prísť jej čas a tak sa aj stalo. Zvládla to s gráciou,“ vravel o priebehu pretekov športový riaditeľ reprezentácie Jakub Vančo.

Vieme, že je na dobrej ceste vo svojej kariére, priblížil ďalej. „Treba byť ale, samozrejme, na zemi. Medzi ženami ju čaká obrovský nárast kilometrov, bude v tíme, kde nebude hneď líderkou, takže bolo by dobré, ak by fanúšikovia nemali teraz od nej prehnané očakávania. Bude to pre ňu obrovský tlak. Skôr či neskôr sa presadí, ale treba byť trpezliví,“ dodal Vančo pre SZC.

Množstvo úspechov

Multifunkčná a stále iba 17-ročná Slovenka nedávno získala aj bronz v časovke junioriek na ME, vyjazdila si tiež titul juniorskej svetovej šampiónky v cross-country v horskej cyklistike, predtým aj juniorský bronz na svetovom šampionáte v cyklokrose a jeden triumf na elitnej úrovni.

V tomto roku získala aj národný titul v cestnej cyklistike, keď zdolala nielen všetky juniorské súperky, ale do cieľa prišla pred slovenskými aj českými ženami v kategórii elite.