BRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) – Vyšiel prvý diel knihy, ktorá sumarizuje množstvo dôležitých poznatkov o rakovine.
Vedci tvrdia, že vďaka A Cancer Cell Line Encyclopaedia sa zrýchli hľadanie nových liekov, keďže detailne popisuje, ako stovky rôznych nádorových buniek reagujú na protirakovinové látky.
Výsledky výskumu zverejnil magazín Nature a postupne rozširujúca sa publikácia je k dispozícii zdarma na portáli Broadinstitute.org.
Britský tím vedcov z Wellcome Trust Sanger Institute v Cambridgei pracoval s kolegami z USA, Paríža a Švajčiarska a spolu pozorovali reakcie viac ako 600 bunkových kultúr so 130 látkami.
„Je to najväčšia štúdia tohto druhu, ktorá spája genetické markery s reakciami na lieky. Takéto veľké štúdie potrebujeme na to, aby sme dokázali identifikovať malé podmnožiny buniek citlivé na liečivá,“ uviedol vedúci výskumu v rámci prvého dielu knihy Mathew Garnett.
Vedci pripravujú aj druhý diel encyklopédie
Druhý diel pripravuje tím vedcov z The Broad Institute of Harvard and MIT na čele s Levim Garrawayom. Podobne ako prvá skupina, skúmali takmer 500 bunkových kultúr v spojení s 24 liečivami.„Je to ďalší dielik skladačky, ktorý nás privedie k nášmu cieľu personalizovej rakovinovej liečby,“ vyjadril sa. „Použitím genetickej informácie v každom nádore sa snažíme lepšie porozumieť, ktorý liek je správny,“ dodal.
Ďalším krokom je praktické využívanie zozbieraných poznatkov pri rozhodnutí, aká liečba je pre pacienta najvhodnejšia. To znamená, že lekári potrebujú genetický ‚odtlačok‘ jeho nádoru, ktorý spoja s informáciami v počítačovej databáze.
Podľa Charlesa Swantona z London Research Institute majú publikácie nesmiernu hodnotu. „Tento nový zdroj pomôže zrýchliť rakovinový výskum a môže začať sprevádzať ďalšie pokroky v personalizovanej rakovinovej liečbe,“ povedal.
Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bbc.co.uk.