BRATISLAVA 28. marca (WEBNOVINY) – Súčasná podoba zákona o štátnej službe umožňuje politikom vymeniť prakticky každého štátneho úradníka, a tak koľko ich bude vymenených s príchodom novej vlády a koľkých úradov sa personálna zmena bude týkať, vedia len politici v straníckych centrálach.
Tak zhodnotil pre agentúru SITA možné personálne zmeny v štátnej správe s príchodom novej garnitúry bývalý predseda Úradu pre štátnu službu Ľubomír Plai s dodatkom, že politikom „stačí len ukázať prstom.“
Najbližšie dni ukážu
Plai si myslí, že takáto prax v štátnej správe je zničujúca a je hlavnou príčinou korupcie, pričom ťahá celú spoločnosť a hospodárstvo ku dnu. Upustenie od politických čistiek a obsadzovanie úradov spravodlivým výberom kvalifikovaných ľudí považuje Plai za kľúčové.
„Ak budeme mať na všetkých pozíciách tých najkvalitnejších ľudí, nemáme sa čoho obávať. Dokonca aj zdravotníctvo bude fungovať,“ uviedol. Najbližšie dni ukážu, či v praktikách obmien štátnych úradníkov bude pokračovať aj víťaz predčasných parlamentných volieb Smer-SD, skonštatoval Plai.
Ak má byť Slovensko efektívne a čestne spravované, potrebuje stabilnú a najmä apolitickú štátnu službu, myslí si Plai. Podľa neho sa to dá dosiahnuť tak, že zamestnaní v štátnej správe budú profesionálni úradníci, ktorí budú najlepšími odborníkmi lojálnymi voči každej vládnej garnitúre, čo vyjde z demokratických volieb.
Plai:“…. úradníci sú na tom horšie ako otroci.“
„Zákon musí úradníkov chrániť proti politickému zasahovaniu do ich práce, ale aj proti hroziacej odvete za neuposlúchnutie straníckych príkazov …. vďaka politikom sú na tom naši úradníci dnes horšie ako otroci,“ poznamenal Plai. Poukázal aj na to, že treba prijať štandardnú právnu úpravu štátnej služby a zriadiť centrálny úrad pre riadenie štátnej služby, ako Slovensko sľúbilo Európskej únii ešte pred vstupom do únie.
„Vie si niekto predstaviť v súkromnej firme obsadzovanie pracovných pozícií niekým, kto nevie, čo sa v nej robí? Alebo zbavovanie sa osvedčených, kvalitných a výkonných zamestnancov len preto, že nastúpil nový manažér a chce si so sebou priniesť svojich ľudí,“ pýta sa Plai.
Sám si aj odpovedá, že takto by to v prosperujúcej firme fungovať nemohlo, pretože takýto prístup by viedol jedine ku krachu, a tak isto to je aj so štátom. Zdôrazňuje preto, že štát môžu viesť len takí manažéri, ktorí dokážu efektívne využiť ľudské, finančné a materiálne zdroje, „inak ich my, občania, musíme meniť v nádeji, že si raz konečne zvolíme tých pravých“.