Nováčik Corgoň ligy má prvú výhru, v Myjave bola šarvátka

Spartak Myjava - MFK Košice 1:0
Zľava: Tomáš Marček zo Spartak Myjava a Ondrej Duda z MFK Košice v zápase 8. kola futbalovej Corgoň ligy medzi Spartak Myjava a MFK Košice. Myjava, 31. august 2013. Foto: SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 31. augusta (WEBNOVINY) – Po piatkovej predohrávke, v ktorej Senica tesne porazila Žilinu, sa v sobotu v Corgoň lige hrali ďalšie štyri zápasy 8. kola.

Prvé víťazstvo v sezóne zaznamenali futbalisti Dunajskej Stredy, víťazný gól nováčika v súboji s Nitrou strelil Szarka. Iba jeden presný zásah videli aj diváci v Trenčíne, zásluhou Tawambu si však všetky tri body odniesli na Liptov futbalisti Ružomberka.

Trnavčanom narobila problémy banskobystrická obrana, ktorú podľa trénera Juraja Jarábka nebolo jednoduché prekonať. Zásluhou neuveriteľných dvoch gólov Vlaska sa im však nakoniec podarilo zvíťaziť a to aj napriek tomu, že prehrávali od 35. minúty 0:1.

V poslednom stretnutí, ktorý mal výkop o 20:00, zvíťazili futbalisti Myjavy nad Košicami 1:0.

Futbal – Corgoň liga 2013/2014 – 8. kolo – sobota:

Spartak Myjava – MFK Košice 1:0 (0:0)

Gól: 76. Kuračka, ŽK: 37. T. Marček – 51. O. Duda, 59. Šinglár, ČK: 49. T. Marček (Myjava) po druhej ŽK, rozhodovali: Fajčík – Kubačka, Lieskovský, 2276 divákov

Myjava: Solnička – Siva, Kosík, Černáček, Lukšík – Kukoľ (82. Častulín), T. Marček, E. Daniel (70. Kuračka), Š. Pekár, L. Pelegríni (54. Šulek) – Sládek

Košice: Tofiloski – Korijkov (78. K. Diaby), P. Kavka, Bašista, Sekulič – Viazanko, Šinglár, O. Duda, Bukata, Pačinda (78. Hovančík) – O. Diaby

Ladislav Hudec (tréner Myjavy): „Víťazstvo sme si poctivo vybojovali. Košice nepatria tam, kde sú. Sú kombinačne výborné mužstvo, ktorému to však nepadá. Po oťukávacom úvode sme sa začali dostávať do nebezpečnejších situácií. Bolo to o prvom góle, ktorý sme, našťastie, dali my. Opäť sa nám to podarilo v oslabovke, čo je asi naša špecialita. Čo povedať ku Kuračkovmu gólu? Je to proste sup, on tieto priestory vyhľadáva. Tento duel rozhodla naša lavička.“

Jaroslav Galko (tréner Košíc): „Bolo to zaujímavé stretnutie, začali sme dobrou kombinačnou hrou. Domáci si potom utvorili tlak, nebezpeční boli po štandardných situáciách. Prvý polčas sme ustáli, šance boli na jednej i druhej strane. V druhej polovici zápasu sme po vylúčení Marčeka hrali presilovku. Aj hráči vedeli, že v ostatnom zápase sa domácim hrajúcim o jedného muža menej podarilo skórovať. Do zhustenej obrany sme však nevedeli nič vytvoriť. Prišla školácka hrúbka najskúsenejšieho hráča a inkasovaný gól. V závere sme mali príležitosti, ale gól sme nestrelili.“

Obrazom: Myjava zvíťazila nad Košicami 1:0

Zľava: Lukáš Pelegríni zo Spartak Myjava, Ondrej Duda z MFK Košice a Pavol Kosík zo Spartak Myjava v zápase 8. kola futbalovej Corgoň ligy medzi Spartak Myjava a MFK Košice. Myjava, 31. august 2013. Foto: SITA/Martin Medňanský

Sprava: Lukáš Pelegríni zo Spartak Myjava a Miroslav Viazanko z MFK Košice v zápase 8. kola futbalovej Corgoň ligy medzi Spartak Myjava a MFK Košice. Myjava, 31. august 2013. Foto: SITA/Martin Medňanský
Sprava: Pavol Kosík zo Spartak Myjava a Oumar Diaby z MFK Košice v zápase 8. kola futbalovej Corgoň ligy medzi Spartak Myjava a MFK Košice. Myjava, 31. august 2013. Foto: SITA/Martin Medňanský
Sprava: Tomáš Marček zo Spartak Myjava a Ondrej Duda z MFK Košice v zápase 8. kola futbalovej Corgoň ligy medzi Spartak Myjava a MFK Košice. Myjava, 31. august 2013. Foto: SITA/Martin Medňanský

I. polčas

Prvú gólovú príležitosť mali domáci v 12. min, Tofiloski vytlačil Danielovu hlavičku na roh. Potom dvakrát zakončil Pekár, s oboma jeho streleckými pokusmi si brankár Košíc poradil.

V 22. min tiesnený Sládek nevystrelil presne. Po polhodine hry zahrozili aj hostia, strela Oumara Diabyho však bola nedôrazná.

Myjavčania boli blízko k otvoreniu skóre v 35. min, Danielova hlavička však skončila na brvne. Na druhej strane strelecký pokus Dudu tesne minul Solničkovu bránku.

Prvý polčas ešte priniesol nastrelenú žrď košickej bránky po skrumáži a na druhej strane neúspešnú Viazankovu strelu.

II. polčas

V úvode druhého polčasu Tofiloski včasným vybehnutím zabránil Sládekovi skórovať z otočky. V 49. min rozhodca po druhej žltej karte vylúčil Tomáša Marčeka, čo odštartovalo nervózny zvyšok zápasu.

Košičania však presilovku nevyužili – dvakrát to strelecky skúšal Pačinda, Solnička musel zneškodniť nevydarený Korijkovov center a prudkú strelu Viazanka. Myjavčania pohrozili v 72. min, Šulekovu strelu z diaľky Tofiloski vyrazil.

Domácim sa podarilo skórovať o štyri minúty neskôr – Kukoľ po sólovom prieniku prihral Sládekovi, ktorého strelu dorazil do bránky Kuračka – 1:0.

Vyrovnať mohol v 80. min Bašista, jeho pokus z dobrých 35 metrov zamestnal domáceho brankára. V úplnom zápasu prišla hromadná šarvátka, za ktorú červenou kartou pykal Bašista.

FC Spartak Trnava – FK Dukla Banská Bystrica 2:1 (0:1)

Góly: 77. a 88. Vlasko – 35. Pavol Jurčo, ŽK: 73. Maruško, 88. Vlasko – 63. Považanec, 66. Rodinger, ČK: 46. Nosko (Banská Bystrica), rozhodovali: Vlk – Súkeníková, E. Weiss

Trnava: Filipko – Martin Tóth (70. Maruško), Adámik, Janečka, Ján Chovanec – Štepanovský, R. Procházka (59. Augustíni), K. Kuzma (59. Vlasko), E. Sabo – Hodek, Schranz

Banská Bystrica: Rodinger – Podstavek, Nosko, Dionatan Teixeira, B. Ľupták – M. Turňa, Brašeň, Faško (57. Savič), Považanec (78. Peňaška) – Slančík, Pavol Jurčo (50. P. Vajda)

Juraj Jarábek (tréner Trnavy): „Sme vďační za tri body, hralo iba jedno mužstvo. Banskobystričania bránili počas celého zápasu, nebolo jednoduché prekonať dva defenzívne valy. Vlasko strelil dva neuveriteľné góly – jeden hlavou a druhý pravou nohou. Sme veľmi radi, že sa nám vydaril obrat.“

Norbert Hrnčár (tréner Banskej Bystrice): „Mám pocit, že tento zápas sa inak ani skončiť nemohol.“

I. polčas

Už v úvodnej minúte stretnutia musel zasahovať brankár Banskej Bystrice Rodinger po Procházkovej hlavičke. V 16. min sa Trnavčan Schranz rútil po ľavej strane, obhodil si vybehnutého brankára, ale Dionatan Teixeira odkopol loptu do bezpečia.

O desať minút opäť bol v akcii spomenutý domáci útočník, z hranice „malého vápna“ nastrelil brvno. V 35. min sa podarilo skórovať hosťom: veľkú chybu Martina Tótha využil Pavol Jurčo – 0:1. Tento hráč potom dokonca mohol pridať svoj druhý gól, Filipka však z desiatich metrov neprekonal.

II. polčas

Začiatok druhého polčasu priniesol červenú kartu po faule Noska na Schranza v pokutovom území, penaltu však Kamil Kuzma nepremenil. Trnavčania po zmene strán v rýchlej presilovke zatlačili súpera, ale defenzíva Banskej Bystrice dlho odolávala.

V 73. min striedajúci Vlasko tečoval Schranzov center, nie však efektívne. Presadil sa až v 77. min, keď center od Štepanovského usmernil k pravej žrdi – 1:1.

Práve Vlasko sa následne stal hrdinom domácich fanúšikov: v 88. min pridal aj svoj druhý gól v tomto zápase – po priťuknutí od Hodeka spoza šestnástky zavŕšil obrat v prospech Spartaka – 2:1.

FK DAC Dunajská Streda – FC Nitra 1:0 (0:0)

Gól: 51. Szarka, ŽK: 90.+ Peter Majerník – 28. Mičic, rozhodovali: Valášek – Slyško, Chládek, 1220 divákov

Dunajská Streda: Belic – Božoň, D. Hudák, Peter Majerník, Beňo – E. Ujlaky (90.+ M. Sedlák), Antunovič, I. Hodúr, Michal Gašparík – Matúš (82. Huber), Szarka (74. Ben Nasra)

Nitra: M. Chudý – Boszorád, Mičic, M. Kolmokov, Barosso Sánchez – Šmehyl, Kutra (84. Kemláge), Kotrík, E. Le Giang (59. Paukner) – Cléber – Turčák

Mikuláš Radványi (tréner Dunajskej Stredy): „Celý týždeň sme sa svedomito pripravovali, na ihrisku to bolo vidieť. Dovolím si tvrdiť, že sme celých 90 minút boli lepší. Vypracovali sme si viac gólových príležitostí, mali sme loptu častejšie na kopačkách a moji hráči dnes citeľnejšie túžili po víťazstve. Dali sme jeden gól, mohli sme aj viac. Počítajú sa však tri body, preto som spokojný. Musím mojich zverencov pochváliť.“

Štefan Strečka (asistent trénera Nitry): „Zápas sa mi hodnotí ťažko, jeho úroveň neprekročila ligový priemer, nám chýbali niektorí hráči. Samozrejme, vedeli sme, o čo v zápase išlo – obe mužstvá chceli vyhrať. Súper dal gól, ten napokon rozhodol. Gratulujem domácim k víťazstvu.“

I. polčas

Pred zápasom narobili rozruch fanúšikovia Nitry, ktorí si kúpili lístky medzi domácich divákov. Museli zasahovať usporiadatelia aj polícia. Na trávniku sa dianie odohrávalo prevažne medzi šestnástkami, hoci snaha sa nedala uprieť ani jednému mužstvu. Prvé strely na bránku išli v 2. a 9. min, vyslali ich hráči domácej Dunajskej Stredy Szarka a Gašparík.

V 16. min šikovne vnikol do pokutového územia Nitry Ujlaky, jeho strelu však brankár Chudý vyrazil. V 21. min v strede ihriska hostia pokazili rozohrávku a loptu získal Szarka, ktorý sa vrútil do 16-ky, spätnú prihrávku však Matúš nestihol. V 41. min sa po sérii prihrávok okolo pokutového územia dostala lopta k Antunovičovi, Chudý si poradil.

II. polčas

Druhý polčas začali aktívnejšie hostia, ale len do 51. min, keď po rohovom kope hlavičkou Szarku išli do vedenia domáci – 1:0.

Tento gól hráčov Dunajskej Stredy povzbudil, počínali si útočnejšie a sebavedome. Hostia sa snažili, výraznejší tlak si však nevypracovali. V 77. min po útoku Ujlakyho dostal prihrávku v šestnástke Ben Nasra, strela lízala pravú žrď.

V 88. min po rýchlej rozohrávke domácich išiel sám na brankára Huber, ale Chudý jeho strelu kryl. DAC sa napriek tomu raduje z prvého víťazstva v sezóne.

AS Trenčín – MFK Ružomberok 0:1 (0:1)

Gól: 19. Tawamba, ŽK: 22. Baéz, 31. Hajradinovič – 27. Zošák, 90.+ M. Nikolič, rozhodovali: Straka – Brendza, D. Hrčka, 2168 divákov

Trenčín: Volešák – Čögley, Kleščík, Rundič, R. Mazáň (74. T. Malec) – Baéz – Hajradinovič (79. Mondek), Holúbek, Štefánik – William (87. Bero), Van Kessel

Ružomberok: M. Nikolič – Nosek, Greššák, G. Adamovič, Janec (82. L. Lupták) – Martin Nagy – Zreľák, Tawamba, Zošák, Lačný (87. R. Bartoš) – Ďubek (71. Almaský)

Martin Ševela (poverený vedením mužstva Trenčína): „Mali sme celkom dobrý vstup do zápasu, ale už zhruba po úvodnej štvrť hodine sme stratili potrebnú istotu, neboli sme dostatočne silní s loptou. Navyše, neustrážili sme súpera pri štandardnej situácii a dostali sme gól. Druhý polčas už bol z našej strany oveľa lepší. Boli sme kombinačne na dosť vysokej úrovni, ale pri šanciach sa od nás odvrátila šťastena a súperovi veľmi dobre zachytal brankár. V tomto zápase sme zlyhali v efektivite, ale budeme bojovať ďalej a hrať sebavedomo a so srdcom, aby diváci mohli byť s našimi výkonmi spokojní.“

Viliam Hyravý (asistent trénera Ružomberka): „V prvom polčase sme hrali celkom dobre. Darila sa nám kombinačná hra a strelili sme aj vedúci gól. V druhom polčase nás však už súper dosť výrazne pritlačil a nedokázali sme dostatočne podržať loptu. Výborným výkonom nás však podržal brankár Nikolič. Pomohlo nám aj šťastie a veľmi sa tešíme z troch získaných bodov.“

I. polčas

Súperi hrali vyrovnanú partiu, navzájom si účinne narúšali rozohrávky i pozorne bránili, takže akcie nevyúsťovali do nebezpečných príležitostí. V 14. min domáci Štefánik šibalsky zahraným priamym kopom trafil žrď, zakrátko na opačnej strane Adamovičovu hlavičku zblízka brankár Trenčína Volešák reflexívne vyrazil.

V 19. min sa však Ružomberok predsa ujal vedenia, keď na rohový kop najvyššie vyskočil Tawamba a hlavičkou poslal do siete odrazom od zeme – 0:1.

Obe mužstvá sa snažili počínať si technicky a kombinačne, ale v ich hre bolo príliš veľa nepresností. Štefánikova strela v 34. min prešla tesne vedľa brány hostí, trenčiansky nápor v závere prvého polčasu nebol produktívny.

II. polčas

Druhý polčas sa odohrával prakticky iba na jednu bránku. Trenčín búšil do dobre organizovanej obrany protivníka, stále mu chýbala presnejšia koncovka.

Výborne pracujúcej defenzíve Ružomberka občas pomohlo aj šťastie: napríklad v 77. min Van Kessel trafil brvno. Napriek bojovnosti sa Trenčania nedokázali dostať do gólových šancí, v 85. min po ojedinelej útočnej akcii hostí preveril Volešákovu pozornosť tvrdou strelou Almaský.

Na druhej strane v 88. min sa zaskvel výbornými zákrokmi Nikolič pri Malecovej hlavičke i Mondekovej delovke, a tak si Ružomberok po taktickom obrannom výkone odviezol cenné víťazstvo.

Viac k osobe Dionatan TeixeiraJuraj JarábekLadislav HudecMartin ŠevelaMichal gašparíkMikuláš Radványi