Novela zákona o mimovládkach je v rozpore s ústavou aj právom EÚ, organizácie vyzývajú poslancov SNS k diskusii 

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MVO: Ako zvýšiť transparentnosť tretieho sektora
Zľava: Predseda Komory mimovládnych neziskových organizácií Marcel Dávid Zajac, Ondrej Gallo z Nadácie pre deti Slovenska, výkonná riaditeľka združenia Via Iuris Katarína Batková, riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková a Martin Suchý z Nadácie Zastavme korupciu počas tlačovej besedy neziskových organizácií na tému: Neziskovky chcú s politikmi diskutovať, ako zvýšiť transparentnosť tretieho sektora. Bratislava, 28. máj 2024. Foto: SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Mimovládne organizácie Via Iuris, Nadácia Zastavme korupciu a Transparency International Slovensko (TIS) a ďalšie organizácie vyzývajú poslancov Slovenskej národnej strany na diskusiu k novele zákona o mimovládnych organizáciách.

Mimovládky tvrdia, že zmeny sú v rozpore s európskym právom a poslali parlamentným stranám vlastné návrhy, ako by sa mohla zvýšiť transparentnosť financovania mimovládok aj ich dôveryhodnosť.

Novela zákona, ktorá je v druhom čítaní v Národnej rade SR, má podľa predkladateľov priniesť vyššiu transparentnosť. Organizácie, ktoré majú zdroje zo zahraničia to budú musieť povinne uvádzať pri svojom názve. V prípade pochybenia ich bude môcť ministerstvo vnútra rozpustiť. Podobný maďarský zákon označil Európsky súdny dvor v rozpore s európskym právom,“ priblížili mimovládne organizácie.

Rozpor s ústavou a právom EÚ

Katarína Batková z Via Iuris tvrdí, že viaceré časti predložených zmien sú v rozpore so slobodou združovania chránenou ústavou, aj v rozpore s Chartou základných práv Európskej únie (EÚ).

Mimovládky navrhujú, aby sa z predloženého návrhu vypustilo ustanovenie o označovaní organizácií so zahraničnou podporou, taktiež chcú, aby sa zachovala anonymita darcov s tým, že štát bude mať právo tieto dary kontrolovať tak, ako doteraz.

Zdôrazňujú, že povinné zverejnenie mien všetkých darcov by taktiež bolo v rozpore s právom EÚ. Ocenili však rozšírenie povinnosti predkladať výročnú správu a za užitočné považujú, ak budú verejné účtovné uzávierky.

Dezinformačné weby

Kritika mimovládok v tomto prípade mieri naslepo, keďže práve organizácie ako tie naše dlhé roky zverejňujú aj nad rámec zákona svoje výročné správy, auditované účtovné závierky či zoznam donorov a zdroje financovania. Dlhodobo zároveň podporujeme aj väčšiu transparentnosť naprieč tretím sektorom, nemalo by sa tak však diať cez škodlivé nálepkovanie či neúmernú byrokraciu a likvidačné sankcie,“ myslí si riaditeľ TIS Michal Piško.

Martin Suchý z Nadácie Zastavme korupciu zas pripomína, že v minulosti sa pri investigatíve stretli s tým, že viaceré občianske združenia, ktoré prevádzkujú dezinformačné webové stránky, nezverejňovali o sebe takmer nič a hospodárili s nemalými rozpočtami. „Verejnosť by mala vedieť, odkiaľ majú peniaze, keďže majú snahu ovplyvňovať verejnú mienku,“ skonštatoval Suchý.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína BatkováMartin SuchýMichal Piško
Firmy a inštitúcie ECJ Európsky súdny dvorEurópska úniaNadácia Zastavme korupciuNárodná rada SRSNS Slovenská národná stranaTIS Transparency International SlovenskoVia Iuris