Novela zákona o ochrane oznamovateľov podľa Gedru zdokonaľuje ustanovenia, aby nebolo možné inštitút zneužívať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Ustanovujúca schôdza parlamentu
Poslanec parlamentu za stranu Smer - SSD Juraj Gedra. Foto: Archívne, SITA/Diana Černak.
Tento článok pre vás načítala AI.

Vládna novela zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti zdokonaľuje ustanovenia zákona takým spôsobom, aby nebolo možné inštitút zneužívať a prideľovať ho tým, ktorí majú trestnú činnosť z povahy svojej práce vyšetrovať a nie oznamovať.

Vyhlásil to v stanovisku vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra v reakcii na piatkové vyjadrenia šéfky Úradu na ochranu oznamovateľov (ÚOO) Zuzany Dlugošovej. Podľa úradu vlády jej vyjadrenie postrádalo vecnosť a prešlo do politickej roviny.

Ako Gedra ďalej vysvetlil, jedným z cieľov je aj vyvážiť postavenie zamestnanca a zamestnávateľa možnosťou zákonného preskúmania prideľovania statusu chráneného oznamovateľa z dôvodu právnej istoty všetkých účastníkov týchto vzťahov bez rozdielu.

Úrad vlády SR chápe piatkové vyjadrenia pani Dlugošovej ako jasný znak, že jej došli vecné argumenty a pridala sa na stranu politikov a aktivistov, ktorí využívajú pozornosť médií na manipulovanie verejnej mienky za pomoci domnienok a nepodložených špekulácií,“ vyhlásil úrad vlády s tým, že Dlugošovú prosia, aby svojim vystupovaním neohrozovala politickú nezávislosť ÚOO a nespolitizovala celý úrad podobne, ako spolitizoval Úrad Špeciálnej prokuratúry Daniel Lipšic.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicJuraj GedraZuzana Dlugošová
Firmy a inštitúcie Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnostiÚrad špeciálnej prokuratúryÚrad vlády SR