BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Vytvoriť podmienky pre transparentné poskytovanie pomoci je cieľom novely zákona o pomoci a podpore poskytovanej z fondov Európskej únie. Koaliční poslanci to chcú presadiť zverejňovaním čo najširšieho okruhu informácií o poskytovaní podpory. Vláda v stredu prerušila rokovanie o tomto návrhu, ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja jej odporučilo s novelou súhlasiť bez pripomienok.
V zákone z roku 2008 sa má rozšíriť okruh informácií zverejňovaných riadiacimi orgánmi pre jednotlivé operačné programy pri neschválených žiadostiach. Neúspešní uchádzači sa pritom budú môcť oboznámiť s dôvodmi neúspechu ich projektu. „Súčasne sa zavádza mechanizmus vyhodnocovania žiadostí o poskytovanie pomoci výberovou komisiou, ktorá pôsobí ako nezávislý orgán,“ uviedlo ministerstvo dopravy. Novela zároveň určuje konkrétne osoby, o ktorých nezaujatosti je možné pochybovať a tiež osoby, na ktoré sa tieto ustanovenia nevzťahujú.
Výberovú komisiu má zriaďovať riadiaci orgán
Výberovú komisiu ako nezávislý poradný orgán v konaní o žiadosti má podľa návrhu poslancov zriaďovať riadiaci orgán. Ide zväčša o ministerstvá a Úrad vlády SR, prípadne organizácie v ich pôsobnosti, ktoré zodpovedajú za konkrétne operačné programy. Zloženie, úlohy a spôsob rokovania výberovej komisie upravia štatút a rokovací poriadok. Rozhodnutie komisie má byť pre riadiaci orgán záväzné. Riadiaci orgán by mal v odôvodnených prípadoch právo nariadiť komisii opakovane posúdiť splnenie podmienok poskytnutia pomoci a podpory určených vo výzve podľa výberových kritérií.
Riadiaci orgán by mal na svojom webovom sídle zverejňovať základné informácie o žiadateľovi pomoci, projekte, výške schválenej pomoci a zložení výberovej komisie. Mal by tak spraviť do 30 dní od účinnosti zmluvy alebo od vydania rozhodnutia o schválení žiadosti. V prípade neschválených žiadostí má do 60 dní navyše uviesť dôvody odmietnutia žiadosti a zoznam odborných hodnotiteľov, ak dôvodom neschválenia žiadosti boli nesplnené hodnotiace kritéria.
Navrhovaná účinnosť novely zákona je 1. septembra.
Parlament má o nej rokovať v druhom čítaní na 20. schôdzi so začiatkom 28. júna. Štyri určené výbory – pre financie a rozpočet, ústavnoprávny, pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu a pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport – minulý týždeň s novelou súhlasili. Výbory zároveň odporučili Národnej rade SR novelu schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi. Hospodársky výbor ako gestorský prerokuje spoločnú správu výborov k tomuto bodu 23. júna.