Novely liekových zákonov čelia kritike, petície nepomohli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekaren
Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 6. decembra (WEBNOVINY) – Novelizácia liekových zákonov, ktoré v stredu schválil parlament, vytvorila podmienky pre zdražovanie liekov pre pacientov a bude mať negatívny dopad na rozpočet slovenského zdravotníctva.

Myslí si to predseda Fóra nezávislých názorov Branislav Sepeši. Prijaté opatrenia podľa neho poslúžia najmä výrobcom a distributérom liekov. „Predpoklad pre tiché dohody medzi farma-firmami a lekárňami pri poskytovaní zliav navyše významne zhoršuje transparentnosť celého slovenského liekového trhu a vytvára priestor pre ďalšie straty zdravotníckeho rozpočtu,“ uviedol Sepeši na margo zavedenia nového systému zliav v lekárňach, ktoré budú účinné od januára budúceho roka.

Branislav Sepeši
Foto: internet

Na ich základe bude môcť lekáreň poskytnúť pacientovi zľavu do výšky 50 % z celkového doplatku na lieky na úkor svojej marže. Sepeši poukazuje na to, že pri novelizácií liekových zákonov zostala na periférii vysoká spotreba liekov a ich predpisovanie.

„Čistá generická preskripcia, ktorá ako jediná môže v tejto situácii viesť k zníženiu motivácie lekárov predpisovať obrovské množstvá liekov, naďalej v zákone ostáva paralyzovaná vetičkou o možnosti lekára napísať na recept i obchodný názov lieku,“ konštatoval Sepeši. Ten je presvedčený, že poslanci strany SMER-SD, ktorí majú v parlamente väčšinu, presadili legislatívu s negatívnymi dopadmi na financie, transparentnosť a zdravie obyvateľstva.

Ku kritike liekových zákon sa pridala i spoločnosť Mirakl, prevádzkovateľ siete lekární Dr. Max, ktorá vystúpila najmä proti zrušeniu vernostných systémov. „Je zvláštne, že sociálnodemokratická vláda ruší systém, ktorý preukázateľne šetril peniaze tých najzraniteľnejších, chorých a starších spoluobčanov,“ povedal manažér Dr. Max Sína Niku.

Ten vyjadril zároveň poľutovanie nad tým, že poslanci nevzali do úvahy ani petíciu za zachovanie vernostných programov, pod ktorú sa podpísalo viac ako 66 tisíc ľudí. „Poslanci odignorovali názor desiatok tisíc ľudí z celého Slovenska. Mnohí z poslancov pritom vo voľbách nezískali ani zďaleka toľko preferenčných hlasov, ako je podpisov pod petíciou,“ skonštatoval Niku, ktorý zároveň podotkol, že nový systém zliav nie je overený v praxi.

Peniaze idú pacientom i poisťovniam

Petícia
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Pripomína, že vernostné systémy majú pozitívny vplyv i na verejné výdavky, keďže okrem pacientov vracajú peniaze i poisťovniam. „Len sieť lekární Dr. Max týmto spôsobom vrátila pacientom viac ako 2,45 mil. eur a ďalších viac ako 1,2 mil. eur získali naspäť zdravotné poisťovne,“ dodal Niku.

Poslanci NR SR v stredu schválili novelu zákona o liekoch, čím odobrili zrušenie vernostných systémov. O zľavy, avšak v inej forme by pacienti prísť nemali. Ministerstvo zdravotníctva novelizáciou inej právnej normy (novela zákona o rozsahu a úhrade liekov, pozn. SITA) dáva možnosť lekárňam vzdať sa časti svojej marže v prospech pacienta, a to formou zľavy do výšky 50 % z doplatku na lieky.

Podľa ministersky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej tento návrh nemá nič spoločné s vernostným systémom, nakoľko nezaväzuje pacientov k tomu, aby navštevovali len jednu lekáreň. Naďalej trvá na tom, že vernostné programy sú len marketingovým nástrojom na tvorbu zisku.

Novely liekových zákonov musí ešte podpísať prezident SR Ivan Gašparovič.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Gašparovič