BRATISLAVA 18. mája (WebNoviny.sk) – Úrad špeciálnej prokuratúry zdôrazňuje, že cieľom získania časti komunikácie medzi českou novinárkou Pavlou Holcovou a zavraždeným Jánom Kuciakom bolo výhradne získanie objektívnych dôkazov, ktoré môžu napomôcť pri vyšetrovaní trestného činu a nie porušenie práv novinárky. Uvádza sa to vo vyhlásení Úradu špeciálnej prokuratúry k medializovaným informáciám o zadržanom telefóne novinárky.
Novinárka prisľúbila spoluprácu
„V rámci vykonávaných úkonov v prípravnom konaní nevyhnutných pre trestné konanie v trestnej veci úkladnej vraždy bol svedkyni doručený príkaz na „umožnenie vyhotovenia a ponechania si kópie počítačových údajov, ktoré obsahuje mobilný telefón, v ktorom je zasunutá SIM karta, pamäťová karta“ svedkyne, a to „tých súborov a údajov, ktoré by mali zachytávať obsah, rozsah a formu komunikácie P. H. s nebohým J. K. a aj iných informácií o pripravovanom článku o talianskej mafii na Slovensku, ktoré by mohli byť motívom páchateľa skutku,“ uviedol ÚŠP.
Vydavateľov znepokojilo konanie polície voči novinárke Holcovej, apelujú na ochranu zdrojov
Svedkyňa príkaz podľa prokuratúry prevzala, oboznámila sa s ním, s takýmto úkonom súhlasila a prisľúbila spoluprácu. „Po začatí vykonávania príprav na vyhotovenie požadovanej kópie počítačových súborov a údajov, ktoré by mali zachytávať obsah, rozsah a formu komunikácie P. H. s nebohým J. K. a aj iných informácií o pripravovanom článku o talianskej mafii na Slovensku, ktoré by mohli byť motívom páchateľa skutku nevyhnutných pre trestné konanie a zistení, že mobilný telefón nemá aktivovaný režim – vývojárske zariadenie, ktorý by umožnilo priame pripojenie telefónu a skopírovanie údajov, bola vyzvaná, aby sprístupnila túto funkciu. Toto svedkyňa odmietla a výslovne vyhlásila, že radšej dobrovoľne vydáva mobilný telefón pre potreby trestného konania,“ konštatuje prokuratúra s tým, že na znak svojho súhlasu podpísala novinárka zápisnicu.
Nedošlo k manipulácii s mobilným telefónom
Po dobrovoľnom vydaní bol mobilný telefón podľa ÚŠP primeraným spôsobom zabezpečený, aby nedošlo k akejkoľvek manipulácii s ním alebo s jeho obsahom. „Do dnešného dňa orgány činné v trestnom konaní s mobilným telefónom žiadnym spôsobom ďalej nenakladali a teda najmä nedošlo k pokusu o prelomenie jeho ochrany,“ uviedla špeciálna prokuratúra s tým, že svedkyni bude vydaný bezodkladne, ako to umožní procesná situácia.
„Zabezpečenie vyhotovenia a ponechania si kópie počítačových údajov, ktoré obsahuje mobilný telefón pre potreby trestného konania je nevyhnutné a logické. Ako sme už opakovane uviedli, motívom úkladnej vraždy je s najväčšou pravdepodobnosťou práca zavraždeného novinára a je teda zrejmé, že vyšetrovanie musí hľadať odpovede a dôkazy medzi jeho kolegami – novinármi, ktorí s ním spolupracovali a zaujímať sa o to, na čom pracovali, na akých zisteniach, ktoré mohli spôsobiť tragédiu dvoch ľudí. Preveriť túto verziu nie je možné inde ako v jeho práci, u jeho kolegov – novinárov. Svedkyňa sama hneď na začiatku verejne deklarovala ich takmer dvojročnú spoluprácu na pripravovanom článku o talianskej mafii na Slovensku a frekventovaný každodenný pracovný kontakt,“ uvádza ÚŠP.
Organizácie vyjadrili novinárke podporu
Na základe medializovaných informácií a jej podrobného stanoviska, ktorým prejavila ochotu sa podieľať na objasnení úkladnej vraždy novinára a jeho partnerky bude podľa prokuratúry svedkyňa opätovne oslovená so žiadosťou o poskytnutie takejto účinnej spolupráce.
„Prokurátor v súvislosti s výkonom svojich oprávnení v prípravnom konaní zabezpečí, aby sa nevyskytli žiadne pochybnosti o vykonaní úkonu v súlade s príslušnými právnymi predpismi a zároveň tak, aby nedošlo k pochybnostiam o narušení práv svedkyne,“ dodal ÚŠP.
Podnikateľa Vadalu, o ktorom písal zavraždený Kuciak, eskortovali do Talianska
So správou o odobratí mobilného telefónu novinárke, ktorá spolupracovala so zavraždeným novinárom Jánom Kuciakom, prišiel portál Aktuality.sk. Podľa nich novinárka tvrdí, že ak by svoj telefón nevydala, dostala by pokutu 1 650 eur a mobil by jej aj tak vzali.
Novinárka z Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku sa podľa vlastných slov so zavraždeným poznala päť rokov, riešili spolu mnoho „komplikovaných, absurdných i nikam nevedúcich káuz“. Na poslednej pracovali 18 mesiacov, rozprávali sa spolu aj niekoľkokrát denne. Organizácie zastupujúce novinárov a vydavateľov oficiálne vyjadrili Holcovej podporu.