Novú súdnu mapu by mali lepšie vysvetliť, protesty sú podľa odborníkov výsledkom slabej komunikácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
súd, sudca
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ministerstvo spravodlivosti SR by malo lepšie vysvetliť dopady navrhovanej reformy súdnej mapy. Pre agentúru SITA to skonštatovala emeritná sudkyňa a členka súdnej rady Katarína Javorčíková a mimovládna organizácia VIA IURIS.

Reagovali tak na protesty sudcov a zamestnancov súdov proti návrhu novej súdnej mapy. Pred ministerstvom spravodlivosti 13. októbra protestovala približne stovka ľudí.

Nemajú jednoznačné odpovede

Podobné protesty sa konali aj pred Krajským súdom v Košiciach, Trenčíne a Nitre a pred okresnými súdmi v Kežmarku, Čadci, Námestove, Ružomberku či Piešťanoch

„Protesty sú výsledkom nedostatočnej komunikácie predkladateľa zákona s dotknutými sudcami a chýbajúcimi všeobecnými výstupmi, z ktorých návrh súdnej mapy vychádza,“ povedala Javorčíková.

Doplnila, že dotknutí sudcovia a administratíva potrebujú jasnú a predvídateľnú postupnosť krokov, akými sa ma reforma uskutočniť, kde budú pracovať, za akých podmienok a aká bude finančná záťaž spojená s cestovaním do vzdialených nových sídiel súdov. „Predložený návrh zatiaľ na to nedáva jednoznačné odpovede,“ dodala.

Zásah do pracovného života

VIA IURIS zdôrazňuje, že zásah do pracovného života zamestnancov súdov, predovšetkým zamestnancov z radov nesudcov, vnímajú veľmi citlivo.

„Podľa návrhov to však vyzerá tak, že pracoviská súdov zostanú v jednotlivých mestách aj po premiestnení súdu. To znamená, že zamestnanci by nemali prísť o svoje pracovné miesta a nemali by byť nútení za prácou cestovať. Samozrejme, je potrebné, aby ministerstvo objasnilo, ktoré pracovné miesta zostanú v pôvodnom pôsobisku súdu,“ uzavrela v stanovisku za VIA IURIS Ivana Kohutková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivana KohutkováKatarína Javorčíková
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRVia Iuris