Časť poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) nepodporí novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje podmienky, za akých je možné vykonať interrupcie.
Chcú chrániť životy nenarodených detí
V tlačovej správe o tom informovala Dáša Macaríková z mediálneho tímu OĽaNO.
Za novelu nezahlasujú Juraj Krúpa, Kristián Čekovský, Ján Krošlák, Martina Brisudová, Rastislav Jílek, Andrej Stančík, Jarmila Vaňová, Mária Šofranko, Monika Kozelová, Jaromír Šíbl, Igor Hus, Vladimír Zajačik, Anna Mierna, Róbert Halák, Jana Majorová Garstková a Richard Nemec.
Vašečka by potraty na Slovensku zakázal a Kuffa sa pýta, či sa o dôchodcov budú starať psy a mačky
„Podporujeme snahy našich kolegov, ktorí chcú chrániť životy nenarodených detí. Podobne ako viacerým inštitúciám a iniciatívam ani nám sa nepozdáva cesta, ktorú si zvolili. Akékoľvek nové obmedzenia a povinnosti nie sú skutočnou pomocou, ktorú ženy v ťažkých situáciách potrebujú,“ ozrejmilo časť poslancov vládneho hnutia.
Ku kompromisu nedospeli
Súčasnú právnu úpravu v tejto oblasti považujú za dostačujúcu. „Uplynulé týždne sme intenzívne rokovali s našimi kolegami z poslaneckého klubu o podobe ich návrhu zákona. Keďže sme nedospeli ku kompromisu, návrh, tak ako je predložený, nepodporíme,“ vysvetlili poslanci za OĽaNO.
Sprísňovanie interupcií sleduje len politické ciele a nespĺňa lekársky účel, tvrdí Amnesty International
Parlament bude v závere aktuálnej schôdze v druhom čítaní rokovať o novele zákona o zdravotnej starostlivosti. Poslanci OĽaNO v nej chcú presadiť, aby mala žena dlhší čas na premyslenie si umelého potratu, namiesto 48 hodín navrhujú 96 hodín.
Návrh predpokladá detailnejší zber informácií o dôvodoch potratov. Povinnou má byť aj druhá lekárska správa pri indikácii ohrozenia zdravia života matky alebo počatého dieťaťa.