BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) – Na dnešnej tlačovej konferencii predstavili nový miniatúrny glukózový senzor, ktorý sa zavádza pod kožu pacientov s cukrovkou 1. typu.
Senzor monitoruje hodnotu glykémie 24 hodín denne a chráni tak pacienta pred rizikami hypoglykémie. Novinku preplácajú zdravotné poisťovne od začiatku tohto roka tehotným ženám a deťom do veku 15 rokov.
Senzor sa implantuje pod kožu v oblasti brucha alebo na sedacom svale, pričom jeho životnosť je šesť dní. Vďaka väčšej presnosti meraní umožňuje pacientom dosiahnuť lepšiu kontrolu hodnoty glukózy a včas odhaliť blížiacu sa hypoglykémiu.
„Glukózový senzor generuje elektrický signál, ktorého intenzita je úmerná množstvu glukózy v krvi, a tento signál bezdrôtovo prenáša do inzulínovej pumpy alebo na monitor. Vďaka nepretržitému monitoringu aj počas spánku dokážeme predchádzať vážnym komplikáciám diabetických pacientov už v predstihu,“ uviedol prezident Slovenskej diabetologickej spoločnosti Emil Martinka, podľa ktorého poskytuje nový senzor najpresnejšie merania.
„Vďaka senzoru a jeho 24-hodinovému monitoringu dokážeme zistiť aj výkyvy hladiny glukózy v krvi, ktoré by sme pri štandardnom meraní glukomerom nezachytili. U mnohých pacientov sú práve tieto informácie pridanou hodnotou a podmienkou správne nasmerovanej liečby. Keď pacient vidí priebežné údaje a grafy vývoja, môže zareagovať na vysokú alebo nízku hladinu glukózy skôr, než ho ohrozí, a to mu pomáha chrániť sa aj pred možnou závažnou hypoglykémiou,“ dodal Martinka.