Novým veľvyslancom Slovenskej republiky v Kubánskej republike je Zdenek Rozhold, ktorý si v pondelok prevzal z rúk prezidenta Petra Pellegriniho poverovaciu listinu. Slovenskú diplomaciu na Kube zastupoval už v rokoch 2002 až 2005 najprv v pozícii konzula a v rokoch 2008 až 2013 ako veľvyslanec.
Vo funkcii vedúceho zastupiteľského úradu SR v Havane bude aktuálne v jeho pôsobnosti tiež ďalších 12 karibských štátov (Antigua a Barbuda, Bahamské spoločenstvo, Barbados, Dominické spoločenstvo, Dominikánska republika, Grenada, Haitská republika, Jamajka, Svätý Vincent a Grenadíny, Republika Trinidad a Tobago, Svätá Lucia a Federácia Svätého Krištofa a Nevisu).
Dobré vzťahy medzi Slovenskom a Kubou
Ako pripomenul minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD), bilaterálne vzťahy medzi Slovenskom a Kubou sú aktuálne na dobrej úrovni s obojstranným záujmom o ich ďalší rozvoj s dôrazom v ekonomickej oblasti.
Prezident Pellegrini odovzdal poverovacie listiny piatim veľvyslancom
„Dialóg je mimoriadne dôležitý, keďže naším záujmom je predovšetkým pomôcť slovenským firmám ešte viac sa presadiť na kubánskom trhu, kde už dnes ich obchodno-ekonomické aktivity prevyšujú hodnotu 200 miliónov eur,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie, ktorý počas minuloročného zasadnutia Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov rokoval v New Yorku aj s kubánskym ministrom zahraničných vecí Brunom Rodríguezom Parrillom. Partneri sa vtedy zhodli na posilnení spolupráce.
Humanitárna pomoc pre Kubu
Kuba ponúka investičné príležitosti pre slovenské podniky najmä v energetike, a to pri výrobe elektrickej energie a pri obnoviteľných zdrojoch naviazaných na poľnohospodársku výrobu a potravinársky priemysel. Krajina v poslednom období čelí vážnym výpadkom elektriny a postihlo ju viacero prírodných katastrof vrátane hurikánov a zemetrasení.
„Kuba sa nachádza v náročnej situácii, preto v minulom roku Slovensko poskytlo prostredníctvom Svetového potravinového programu humanitárnu pomoc pre kubánske deti vo forme 40 ton sušeného mlieka v hodnote 200-tisíc eur,“ uviedol Blanár.
Posilnenie krízového manažmentu
V regióne Karibiku stúpa riziko výskytu krízových situácií spôsobených počasím, klimatickými zmenami a zároveň v niektorých krajinách dochádza k zhoršovaniu bezpečnostnej situácie.
Slovensko si pripomína podľa ministra Blanára významný deň, od vstupu do UNESCO uplynulo 32 rokov
„Jednou z mojich úloh bude posilnenie krízového manažmentu. Okrem toho bude našou snahou obnoviť činnosť honorárnych konzulátov SR v Nassau na Bahamách a v Port-au-Prince na Haiti po upokojení tamojšej situácie,“ uviedol veľvyslanec Zdenek Rozhold.
V súčasnosti je podľa jeho slov Slovensko v Karibiku okrem veľvyslanectva v Havane zastúpené prostredníctvom troch aktívnych honorárnych konzulárnych úradov, a to v Santo Domingu v Dominikánskej republike, v Kingstone na Jamajke a v Port of Spain na Trinidade a Tobagu. Jednou z ich hlavných úloh je poskytovať súčinnosť a pomoc občanom SR, ktorých počty v karibskom regióne postupne pribúdajú v súvislosti s rozvojom tamojšieho turistického ruchu.