- aktualizované 3. júna, 18:11
Núdzový stav nie je možné predlžovať, zákon však nebráni jeho opakovanému vyhláseniu. Pre agentúru SITA to uviedol Pavol Poláček z advokátskej kancelárie Poláček & Partners. Núdzový stav je podľa zákona možné vyhlásiť len v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, maximálne na 90 dní.
„Vyhlásenie núdzového stavu je mimoriadne opatrenie, ktoré predstavuje závažný zásah do základných práv a slobôd obyvateľov. Podľa zákona je možné núdzový stav vyhlásiť iba vtedy, ak je ohrozený život alebo zdravie obyvateľov napríklad v dôsledku pandémie,“ konštatoval advokát.
Matovič uviedol, kedy by mal krízový štáb rozhodovať o prípadnom konci núdzového stavu
Premiér Igor Matovič na tlačovej besede po stretnutí s predsedom českej vlády Andrejom Babišom uviedol, že o zrušení alebo nezrušení núdzového stavu rozhodnú epidemiológovia v pondelok.
Klamstvo v priamom prenose
Ako Poláček dodal, zákon rovnako ustanovuje, že núdzový stav je možné vyhlásiť len na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Pri vyhlásení núdzového stavu je taktiež potrebné zohľadniť závažnosť takejto hrozby a tiež to, či sledovaný cieľ, ktorým je ochrana zdravia obyvateľov, nie je možné dosiahnuť inými miernejšími opatreniami, ktoré menej zasahujú do práv a slobôd obyvateľov.
Rušia sa nákupné hodiny pre dôchodcov, ale núdzový stav zostáva. Do platnosti vstúpili nové opatrenia
Ako pre agentúru SITA uviedol František Mark Molnár z advokátskej kancelárie Ružička and Partners, núdzový stav sa považuje v právnom poriadku SR za mimoriadny inštrument v rukách vlády, s ktorým je potrebné zaobchádzať nadmieru opatrne. Zasahuje totiž do viacerých práv a slobôd chránených ústavou. Ak sa vyhlásený núdzový stav nezruší skôr, trvať by mal do 14. júna. „Uvedená časová limitácia však nie je jediným kritériom na posúdenie ďalšieho trvania vyhláseného núdzového stavu. Vláda je povinná neustále vyhodnocovať, či dôvody vyhláseného núdzového stavu naďalej pretrvávajú alebo naopak, už pominuli,“ uviedol právnik. Ako dodal, v prípade, že dôvody už odpadli, vláda je povinná zrušiť núdzový stav a bezodkladne odstrániť zavedené obmedzenia.
Rozhodnutie vlády nemôže obchádzať zákony
Molnár tiež upozornil, že splnenie podmienok na opätovné vyhlásenie núdzového stavu treba vykladať veľmi prísne, najmä s ohľadom na aktuálny priaznivý vývoj situácie spätej s ochorením Covid-19 na Slovensku. „Zároveň, rozhodnutie vlády SR o opätovnom vyhlásení núdzového stavu, nemôže byť svojvoľné a účelové, rovnako nemôže obchádzať zákony,“ konštatoval. V tomto prípade podľa neho majú zákonom vymedzené subjekty možnosť obrátiť sa na Ústavný súd s cieľom dosiahnutia nápravy.
Ako na stredajšej tlačovej konferencii opäť konštatoval podpredseda parlamentu Peter Pellegrini, na núdzový stav nie je žiadny dôvod. Hovorí o tom podľa neho väčšia časť vládnej koalície aj predstavitelia zdravotníckych a iných organizácií v štáte.
Pondelňajšie vyjadrenie premiéra Igora Matoviča o tom, že núdzový stav žiadnym spôsobom nikoho zásadne neobmedzuje, je podľa Pellegriniho klamstvo v priamom prenose.
Kontraproduktívne pre lekárov
Ak premiér v nasledujúcich hodinách alebo dňoch nezruší núdzový stav, Pellegrini bude apelovať na prezidentku, aby to s Matovičom prediskutovala.
„Ak by po 90 dňoch núdzový stav vypršal a ak ho predseda vlády do minúty znovu vyhlási, urobíme všetko pre to, aby sme podali na ústavný súd sťažnosť,“ dodal Pellegrini.
Raši zo Smeru žiada zrušiť núdzový stav, Matovič si podľa neho mýli demokraciu s diktatúrou
Proti predlžovaniu núdzového stavu sa vyjadrila aj koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS). „Zdravotná situácia je veľmi dobrá, čo dokazuje aj dnešná nulová hodnota kĺzavého mediánu. Horšie je však na tom ekonomická situácia krajiny. Aj z toho dôvodu potrebujeme čím skôr pristúpiť k zrušeniu núdzového stavu. Odstrániť regulácie a stále platné obmedzenia, ktoré dusia ekonomickú aktivitu a začať žiť opäť normálny život,“ uviedol vo vyhlásení liberálov poslanec Marián Viskupič (SaS).
Jeho kolegyňa Janka Cigániková (SaS) doplnila, že núdzový stav „už nemá zmysel ani pre lekárov, a práve naopak, je pre nich kontraproduktívny“.
„Pacienti napriek výzvam lekárov aj ministra majú obavu počas núdzového stavu navštevovať zdravotnícke zariadenia, čo môže viest k vážnym zdravotným komplikáciám. Vrátiť sa do normálu, aj čo sa týka plánovaných operácií, je viac ako žiadúce,“ zdôraznila Cigániková.