O nových ústavných sudcoch by mali poslanci hlasovať verejne, myslí si exministerka Žitňanská

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lucia Žitňanská
Bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

BRATISLAVA 18. januára (WebNoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR by podľa bývalej šéfky rezortu spravodlivosti a nezaradenej poslankyne Lucie Žitňanskej mali hlasovať o nových ústavných sudcoch verejne.

Domnieva sa totiž, že tajná voľba poslancov neznamená automaticky nezávislosť samotných sudcov. Žitňanská to uviedla na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti Facebook.

Nie je to otázka demokracie

„Som za verejné schvaľovanie návrhu kandidátov na sudcov ústavného sudu. Otázka verejná alebo tajná voľba nie je otázka demokracie. Oboje je demokratické. Rovnako, ako dohody klubov v parlamente sú legitímnou súčasťou parlamentnej demokracie. Nezávislosť sudcu ústavného súdu nezávisí od toho, že nevie, kto za neho hlasoval. Ak bude po voľbe v parlamente vymenovaný prezidentom, bude vymenovaný na dvanásť rokov a nebude môcť znova kandidovať. Je to tak v ústave práve preto, aby nemal žiaden záväzok voči poslancom ani prezidentovi, žiaden motív vychádzať im na ústavnom súde v ústrety,“ uviedla Žitňanská.

„Jednoducho povedané, už ich nebude potrebovať. Takže, ak bude mať kandidát na sudcu ústavného súdu záväzok, bude ho mať z minulosti, nie z hlasovania v parlamente. Preto je dôležité vedieť o kandidátoch čo najviac, preto je dôležité, aby kandidatúra, verejné vypočutie kandidátov neboli oddelené od rozhodovania poslancov kulisou tajného hlasovania. Otázka, že by niektorý poslanec za plentou, keď ho nikto nevidí, nedal hlas predsedovi svojej strany dnes nie je podstatná. Dnes je podstatné, aby hra pred kulisou nebola iná ako dohody za kulisou,“ doplnila exministerka.

Veľká výmena ústavných sudcov

Slovensko čaká veľká výmena ústavných sudcov, keď sa ich vymení deväť z celkového počtu 13, vrátane predsedu. Kandidátov je 40. Ešte pred samotnou voľbou v Národnej rade SR sa uskutoční verejné vypočutie kandidátov pred ústavnoprávnym výborom.

Následne parlament zvolí spomedzi 40 kandidátov 18, z ktorých vymenuje prezident polovicu. Podľa pravidiel stačí uchádzačom získať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia Žitňanská
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRÚstavný súd SR