BUDAPEŠŤ 12. apríla (WEBNOVINY) – V prvom kole maďarských parlamentných volieb v nedeľu s veľkou prevahou zvíťazila opozičná strana Fidesz bývalého premiéra Viktora Orbána. Stále sa však nevie, či Fidesz získa v parlamente ústavnú väčšinu, čo si strana pred voľbami vytýčila ako svoj cieľ. To ukáže až druhé kolo volieb, ktoré sa uskutoční 25. apríla.
Fidesz získal v prvom kole 52,76 percenta hlasov, informovala v noci z nedele na pondelok ústredná volebná komisia. Na druhom mieste sú vládni socialisti so ziskom 19,30 percenta, tretí je krajne pravicový Jobbik, ktorému odovzdalo svoj hlas 16,70 percenta voličov. Do parlamentu sa dostala so ziskom 7,43 percenta aj nová zelená a liberálna strana Politika môže byť iná (LMP). Päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do parlamentu neprekročilo Maďarské demokratické fórum ani Občianske hnutie. Prvá subjekt získal 2,65, druhý 0,90 percenta hlasov. Liberálni Slobodní demokrati, ktorí boli do roku 2008 menším koaličným partnerom socialistov, nakoniec vo voľbách ani nekandidovali.
V prvom kole sa nakoniec rozhodlo o obsadení 265 z celkového počtu 386 parlamentných kresiel. Z toho 206 získal Fidesz, 28 socialisti, 26 Jobbik a päť LMP. V druhom kole sa tak bude rozhodovať o 121 kreslách. Na to, aby Fidesz získal v parlamente ústavnú väčšinu, z nich potrebuje získať aspoň 48. Strana Viktora Orbána pritom po prvom kole vedie v 55 z celkového počtu 57 volebných obvodov, v ktorých sa uskutoční aj druhé kolo. Výnimkou sú len dva volebné obvody v Budapešti, v ktorých po prvom kole vedú kandidáti socialistov. Spomedzi 119 volebných obvodov, v ktorých sa rozhodlo už v prvom kole, vyhral kandidát Fideszu vo všetkých.
Volebná účasť v prvom kole bola podľa ústrednej volebnej komisie 64,29 percent.
Zverejneniu volebných výsledkov predchádzal neobvyklý postup ústrednej volebnej komisie, ktorý kritizovali všetky politické tábory. Opozičný Fidesz aj vládni socialisti, dvaja hlavní volební súperi, vo vzácnej zhode kritizovali komisiu za to, že nečakane predĺžila voľby aj volebné moratórium, čo však sama oznámila až s 15-minútovým meškaním. Hovorkyňa socialistov Bernadett Budaiová po oznámení komisie vyslovila prianie, „aby tým dôvodom, pre ktorý musí teraz celá krajina čakať na výsledok volieb, nebolo nejaké centrálne organizované volenie pravičiarov“.
Nervozitu večer neskrýval ani pravicový Fidesz, ktorého podpredseda János Kóka rovno vyzval členov ústrednej volebnej komisie, aby odstúpili. Komisia podľa neho svojím postupom porušila volebný zákon. Strana Politika môže byť iná (LMP), ktorá netrpezlivo čakala na potvrdenie informácie, že aj ona sa prebojovala do budúceho parlamentu, označila postup komisie za „totálne fiasko“.
Predĺženie volieb spôsobili podľa informácií z ústrednej volebnej komisie voliči, ktorí volili inde ako v mieste svojho trvalého bydliska a nestihli odvoliť do siedmej. Komisia tak rozhodla o tom, že odvoliť umožní každému, kto o siedmej ešte stál v rade pred volebnou miestnosťou. Predseda maďarskej ústrednej volebnej komisie Péter Szigeti sa o štvrť na osem obrátil na médiá, aby ešte nezverejňovali žiadne odhady volebných výsledkov. Volebné moratórium podľa neho musí platiť až do zatvorenia poslednej volebnej miestnosti, a preto ho komisia predĺžila najmenej o hodinu a pol. Vyhlásenie predsedu komisie však už prišlo neskoro – všetky štyri spoločnosti, ktoré odhady volebných výsledkov robili, ich už medzitým aj zverejnili.
Fidesz už pred voľbami vyhlásil, že po voľbách zostaví vládu sám, a teda sa nebude usilovať vytvoriť koalíciu so žiadnou ďalšou parlamentnou stranou. „Nevytvoríme s nikým koalíciu, aby sme získali dvojtretinovú väčšinu,“ vyhlásil minulý týždeň na tlačovej konferencii v Budapešti hovorca Fideszu Péter Szijjártó. Osobitne vylúčil povolebnú koaličnú spoluprácu s Jobbikom, ktorú predtým niektorí analytici označovali za pravdepodobnú. Fidesz však podľa svojho hovorcu nebude určite spolupracovať ani so socialistami.
SITA