BRATISLAVA 30. januára (WebNoviny.sk) – Mestá a obce v siedmich krajoch, v ktorých žijú marginalizované rómske komunity, môžu žiadať o dotáciu na rekonštrukciu už existujúcich škôlok alebo na výstavbu nových.
Cieľom je odstrániť segregáciu a umožniť rovnaké podmienky pre inkluzívne vzdelávanie. Ministerstvo vnútra na to vyčlenilo z operačného programu Ľudské zdroje 58 miliónov eur, agentúru SITA informoval tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.
Na financovaní projektov sa z 95 percent bude podieľať Európska únia
Na projekty pôjde 50 miliónov eur z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja, približne osem miliónov eur je z prostriedkov štátneho rozpočtu. Na financovaní projektov sa z 95 percent bude podieľať Európska únia a Slovensko, zvyšných päť percent uhradí obec, resp. mesto.
„Prvá výzva je určená pre 150 obcí, ktoré sú najmenej rozvinuté a budú zapojené do národného projektu Take away z dôvodu zabezpečenia previazanosti medzi investíciami do projektov zameraných na terénnu a sociálnu prácu či asistenciu pre učiteľov a investičnými projektmi. V prípade druhej výzvy je medzi potenciálnymi prijímateľmi zvyšných 894 miest a obcí uvedených v operačnom programe Ľudské zdroje ako obce a mestá s vysokým indexom podrozvinutosti,“ vysvetlil rezort vnútra. Ide o obce a mestá z Trnavského, Trenčianskeho, Nitrianskeho, Žilinského, Banskobystrického, Prešovského a Košického kraja. Prvé kolo posudzovania žiadostí od miest a obcí sa začne v máji. Viac informácií o výzve sa nachádza na tejto stránke.
Materské školy budú môcť prijímať viac detí
Obe výzvy, ktoré vyhlásilo ministerstvo vnútra 29. januára, poskytujú možnosti, ako navýšiť kapacitu predškolských zariadení. Mestá a obce môžu peniaze z Európskej únie použiť na rozšírenie kapacity existujúcich materských škôl formou prístavby, nadstavby alebo rekonštrukcie, ako aj na výstavbu nových škôlok. Ako rezort upozornil, podmienkou však je, že novovytvorené miesta musia obsadiť aj deťmi z marginalizovaných rómskych komunít.
„Vďaka projektom budú môcť materské školy v regiónoch prijímať v budúcnosti viac detí ako doteraz, pričom približne jedna tretina nových miest bude určená pre deti z marginalizovaných rómskych komunít. Ministerstvo takto pomôže mnohým rodičom, ktorí majú problém s umiestnením svojich detí pre obmedzené kapacity škôlok a tiež vytvorí podmienky pre lepší prístup detí zo všetkých skupín obyvateľstva k predškolskému vzdelávaniu,“ priblížil šéf ministerstva vnútra Robert Kaliňák.
V prípade, že obec alebo mesto postaví novú škôlku, musí 30 percent z jej plánovanej kapacity obsadiť práve deťmi z rómskych komunít. Ak sa rozhodne pre rekonštrukciu už existujúcej materskej školy, takisto musí počítať s rozšírením kapacity o 30 percent, čo tiež obsadia rómske deti. „Podpora začlenenia znevýhodňovaných skupín je významnou súčasťou oboch výziev. Marginalizované rómske komunity sú často vylučované z rôznych oblastí života vrátane vzdelávania, a preto prisudzujeme veľký význam poskytnutiu rovnakých štartovacích podmienok do života pre všetkých občanov bez rozdielu,“ vysvetlila generálna riaditeľka sekcie európskych programov rezortu vnútra Adela Danišková. Ako dodala, projekty tiež vytvoria nové pracovné príležitosti v regiónoch a uľahčia život rodičom, ktorých obmedzovala nízka kapacita škôlok.