POPRAD 23. novembra (WEBNOVINY) – V 23 obciach východného a stredného Slovenska sa začína uskutočňovať Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí Slovenskej republiky. Projekt je zameraný na prevenciu povodní, ale i sucha v povodiach riek Ondava, Torysa, Hornád, Váh a Kysuca. „Je to beh na dlhé trate. Nikto nemôže očakávať, že sme našli konečné riešenie. V prvom rade očakávame, že pristúpime k revitalizácii krajiny v komplexnom cykle. Krajine navrátime určité ekosystémové funkcie, ktoré tu mala prirodzene a jednou z nich bolo aj zadržiavanie vody,“ informoval na dnešnej tlačovej besede v Starej Lesnej odborný konzultant projektu Peter Straka.
Podľa splnomocnenca vlády pre územnú samosprávu, integrovaný manažment povodí a krajiny Martina Kováča v 23 obciach sa vybudujú odrážky na lesných a poľnohospodárskych cestách, vodoholdingy, zasiakavacie jamy, vrstevnicové vodozádržné pásy či prehrádzky v eróznych ryhách a na drobných bezmenných tokoch. Na tento projekt vyčlenila zo svojej rezervy predsedníčka vlády Iveta Radičová 580 000 eur. Počas približne dvoch mesiacov prác v teréne by malo nájsť prácu na týchto projektoch vyše 300 ľudí. „Náš cieľ je, aby do tohto systému bolo zapojených podstatne viac obcí. Odhadujeme, že budúci rok by to mohlo byť okolo 150 obcí a mikropovodí,“ uviedol Kováč
Projekt, ktorý sa v týchto dňoch začína vo vybraných obciach na Slovensku, by sa mal postupne rozšíriť na celé Slovensko. „Chceme naštartovať komplexný systém ekologickej stabilizácie na Slovensku,“ dodal Straka. Tento projekt chce Slovensko ponúknuť aj iným krajinám, pričom by mohol prispieť aj k riešeniu problémov s globálnymi klimatickými zmenami. Zámerom projektu je podľa Straku, a to považuje aj za najťažšie, zmeniť prístup človeka ku krajine. „Krajina je skutočne zdevastovaná. Je plno stôp po ľudskej činnosti a tá krajina teraz potrebuje pomoc,“ dodal Straka.