Obchodné vojny a clá ohrozujú Slovensko. Aká by mala byť reakcia Únie na americký protekcionizmus?

Clo, ako daň na dovoz alebo vývoz, môže podľa IFP chrániť domáci sektor, ale nezvyšuje prosperitu ekonomík.
Obchod, kontajnery
Foto: ilustračné, SITA/AP

Globalizácia a rozmach svetového obchodu priniesli historický nárast bohatstva a kvality života pre mnohých. Avšak obchodné vojny a zvyšovanie bariér ohrozujú podľa Inštitútu finančnej politiky (IFP) ďalší rozvoj. Môže to negatívne ovplyvniť exportne orientované krajiny ako Slovensko.

Zakladatelia klasickej ekonómie, ako Adam Smith a David Ricardo, tvrdili, že medzinárodný obchod prospieva všetkým krajinám, ak sa špecializujú na výrobu produktov, v ktorých majú komparatívnu výhodu. Voľný obchod umožňuje spotrebiteľom nakupovať kvalitnejšie a lacnejšie produkty. To prináša prospech všetkým.

Clá nezvyšujú prosperitu ekonomík

Po Druhej svetovej vojne sa odbúravanie bariér a nárast medzinárodného obchodu zrýchlili, čo prinieslo ekonomický rozmach do mnohých kútov sveta. Slovensko a región V4 pocítili významné benefity z masívnych zahraničných investícií, ktoré zvýšili životnú úroveň.

Napriek tomu podľa inštitútu nie každý benefitoval z voľného obchodu rovnomerne. Otvorenie trhu môže viesť podľa odborníkov k rušeniu existujúcej výroby a regionálnej nezamestnanosti. Stabilný systém opatrení na kompenzáciu zasiahnutých ľudí a regiónov je nevyhnutný pre rast prosperity.

Clo, ako daň na dovoz alebo vývoz, môže podľa IFP chrániť domáci sektor, ale nezvyšuje prosperitu ekonomík. Jednostranné zavedenie cla brzdí rast prosperity a môže viesť k obchodným vojnám, ktoré neprospejú ani jednej strane.

Diplomacia a diverzifikácia exportu

EÚ by mala podľa inštitútu reagovať na protekcionizmus USA diplomaciou a diverzifikáciou exportu. Symbolická reakcia odvetnými clami môže byť podľa IFP menej nákladná ako obchodná vojna. Zníženie bariér v jednotnom trhu EÚ, najmä v obchode so službami, by prinieslo výrazné benefity.

Slovensko, ako malá a otvorená ekonomika, stráca z každého obmedzenia medzinárodného obchodu. V obchodnej vojne strácajú viac tí, ktorí sú viac závislí od exportu. EÚ by mala podľa inštitútu využiť protekcionistické nálady v USA na oslovenie nových obchodných partnerov a uzatváranie nových obchodných zmlúv.

Firmy a inštitúcie: IFP Inštitút finančnej politiky

Odporúčané