Novodobými otrokmi sa každoročne stávajú desiatky Slovákov. Upozorňuje na to vedúca Úradu Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) na Slovensku Zuzana Vatráľová. Ako dodala, môžu to byť muži aj ženy, ľudia rôzneho veku vrátane detí, s minimálnym príjmom aj zo štandardného sociálneho prostredia.
Najčastejšie v Nemecku
Obchodníci vykorisťujú ľudí najmä nútenou prácou, núteným žobraním, páchaním trestnej činnosti, sexuálnym vykorisťovaním a nútenými sobášmi.
Podľa štatistík Ministerstva vnútra SR za rok 2018 sa Slováci stali obeťami obchodovania s ľuďmi a boli vykorisťovaní najčastejšie v Nemecku, Veľkej Británii, Švajčiarsku, Rakúsku či vo Švédsku.
Najväčší úspech je, že sa zobúdzam šťastný, hovorí huslista Nemanja Radulović
S cieľom vyhnúť sa rizikám obchodovania s ľuďmi, osobitne v letných mesiacoch, keď najviac ľudí cestuje do zahraničia za prácou, IOM Slovensko vytvorila niekoľko nástrojov na zvýšenie osobnej bezpečnosti pri cestovaní a práci v zahraničí.
V nich radí napríklad ozývať sa rodičom alebo známym, neprijímať žiadne dary ani pôžičky či nikomu za žiadnych okolností nedávať svoj pas. Agentúru SITA o tom informoval Michal Milla z IOM.
Tipy na bezpečné cestovanie
Medzi nástroje na zvýšenie osobnej bezpečnosti IOM Slovensko vytvorila napríklad webovú stránku www.bezpecnecestovanie.iom.sk a preventívnu mobilnú aplikáciu Safe Travel & Work Abroad, ktorá je dostupná v Google Play a App Store a na webovej stránke www.safe.iom.sk.
Sú v nich dostupné tipy na bezpečné cestovanie do zahraničia – ako sa pripraviť na cestu, na čo myslieť počas pobytu a čo robiť v krízovej situácii. Aplikácie obsahujú tiež rady, ako rozpoznať znaky obchodovania s ľuďmi, dôležité informácie, čo má spĺňať sprostredkovanie práce či pracovná dohoda a užitočné kontakty pre človeka, ktorý sa ocitne v núdzi.
Vyššia minimálna mzda môže motivovať k práci a nie k životu zo sociálnych dávok, tvrdí Kamenický
„Ak máte podozrenie alebo sa už priamo nachádzate v situácii, že ste sa stali obeťou obchodovania s ľuďmi, kontaktujte a požiadajte o pomoc slovenské veľvyslanectvo, miestnu políciu alebo iné verejné či mimovládne inštitúcie v krajine, kde sa nachádzate,“ vysvetľuje jeden z kľúčových krokov Vatráľová.
Preventívne informácie pred vycestovaním do zahraničia poskytuje aj Národná linka pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi 0800 800 818 alebo informačná linka IOM o obchodovaní s ľuďmi a bezpečnom cestovaní 0907 787 374. IOM Slovensko v spolupráci so štátnymi inštitúciami, mimovládnymi a medzinárodnými organizáciami sa venuje boju proti obchodovaniu s ľuďmi venuje už od roku 2003.