BRATISLAVA 19. júla (WEBNOVINY) – Obchodovanie s ľuďmi je celosvetovo tretí najvýnosnejší nelegálny obchod – po biznise s drogami a zbraňami. „Podľa odhadov sa na ňom každoročne medzinárodné organizované skupiny obohatia o 110 miliárd eur,“ uvádza ministerstvo vnútra.
Zneužívanie na nútenú prácu či prostitúciu
Na Slovensku funguje program Podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi. K 30. júnu v ňom bolo zaradených 19 ľudí (asi 60 percent žien a 40 percent mužov). „Ide o občanov Slovenskej republiky a vykorisťovaní boli prevažne v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska, v Holandsku, Nemecku, Slovinsku a v Českej republike,“ priblížil tlačový odbor rezortu vnútra. Približne 40 percent týchto obetí zneužívali na nútenú prácu, 30 percent na prostitúciu, pri 20 percentách išlo o nútený sobáš a asi desať percent obetí nútili žobrať alebo páchať kriminalitu.
Rezort vnútra pred odchodom do zahraničia radí dobre si preveriť agentúru alebo osobu, ktorá prácu v zahraničí ponúka. Základné informácie o agentúre sa dajú overiť na bezplatnej Národnej linke pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi 0800 800 818. Okrem toho, každá pracovná agentúra musí byť v zozname sprostredkovateľov zamestnania, ktorý je dostupný na stránkach úradov práce, sociálnych vecí a rodiny.
Neprijímajte nelegálnu prácu
Ministerstvo tiež radí podpisovať len pracovnú zmluvu v jazyku, ktorému človek rozumie a v ktorej je meno a adresa zamestnávateľa, adresa budúceho pracoviska, náplň práce, výška odmeny, ubytovacie podmienky a trvanie pracovného pomeru. „Neprijímajte nelegálnu prácu. Vycestujte, až keď podpíšete pracovnú zmluvu, získate pracovné povolenia alebo víza,“ upozorňuje rezort.
O odchode je dobré informovať svojich blízkych alebo dobrých známych. „Doma nechajte presnú adresu a telefónne číslo plánovaného pobytu a čo najviac informácií o budúcom zamestnávateľovi, fotokópiu pasu a najnovšiu fotografiu,“ radí odbor prevencie kriminality ministerstva vnútra.