BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Obeťami obchodovania s ľuďmi sa v dnešnej dobe stávajú už aj deti. Ide najmä o chlapcov vo veku od päť do 18 rokov, ktorí sú z detských domovov alebo zo sociálne vylúčených lokalít, uviedla to riaditeľka slovenskej pobočky organizácie Člověk v tísni Timea Stránská.
Deti sú často zneužívané na žobranie, no tiež na prostitúciu, pričom medzi páchateľmi bývajú aj rodičia. „Keby boli vo vylúčených lokalitách lepšie nastavené sociálne služby a koordinácia aktérov by bola dostačujúca, obetí by bolo menej,“ poznamenala.
Na žobranie zneužívajú ľudí so zdravotným hendikepom
Účelom obchodu s ľuďmi býva nútená práca, prostitúcia, nútené žobranie či nútené sobáše. Na nútenú prácu a prostitúciu sa obchoduje s mladými ľuďmi vo veku od 16 do 25 rokov, na prácu sú zneužívaní ľudia z lepších sociálnych a ekonomických vrstiev, a to zväčša ženatí muži od 25 do 35 rokov. Na nútené žobranie často zneužívajú obchodníci ľudí z najslabších sociálnych podmienok, často so zdravotným hendikepom.
Keďže obchodovanie s ľuďmi pripomenie v sobotu 18. októbra aj Európsky deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi, organizácia Člověk v tísni, pobočka Slovensko organizuje dve podujatia. Jedným je víkendové školenie s mladými ľuďmi z vylúčených rómskych komunít k tejto téme, druhým diskusia so študentmi sociálnej práce ako potenciálnymi budúcimi aktérmi, ktorí dokážu pri tejto problematike asistovať.
Najzraniteľnejšou skupinou sú Rómovia
Ako uvádza organizácia vo svojich najnovších štúdiách, medzi najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva v súvislosti s obchodom s ľuďmi patria Rómovia, ktorí žijú v marginalizovaných komunitách. Zneužívajú ich najmä na nútenú prácu. Najčastejším cieľom migrácie slovenských Rómov sú Veľká Británia, Nemecko a Česká republika. Podľa výskumov, ktoré Člověk v tísni spravil vlani a tento rok, spôsob, ktorým páchatelia najčastejšie lákajú potenciálne obete, je osobný kontakt priamo v rómskej osade.
„Obeť je často naverbovaná členmi vzdialenej rodiny alebo niekým z okruhu známych,“ uviedla Timea Stránská. Okresy, v ktorých žije najväčší počet potenciálnych obetí, sú Michalovce, Košice – okolie, Snina, Sabinov a Lučenec. „Podľa našich zistení vidíme, že spôsoby vykorisťovania ľudí sú čoraz sofistikovanejšie a vyskytuje sa pomerne časté kumulatívne vykorisťovanie, čiže ľudia sú zneužívaní niekedy dvoma alebo aj tromi rôznymi spôsobmi naraz,“ doplnila.
Rómovia z vylúčených rómskych lokalít sa zo strachu, nedôvery alebo slabého právneho povedomia len zriedka v takomto prípade obrátia na políciu. Tá oficiálne za rok 2013 zistila 11 trestných činov obchodovania s ľuďmi. „Vhodnými prevenčnými aktivitami sú podľa zistení najmä individuálne sprostredkovanie rizík ľuďom priamo v rómskych lokalitách ako aj väčšie povedomie o znakoch obchodovania s ľuďmi u zástupcov lokálnych inštitúcií ako doposiaľ,“ uzavrela riaditeľka slovenskej pobočky Člověk v tísni.