BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) – Obnovenie licenčnej zmluvy Enterprise Agreement so spoločnosťou Microsoft nie je podľa štúdie firmy IBM vždy tou najlepšou možnosťou.
„Podľa našich skúseností zákazníci, ktorí poznali iné možnosti, ušetrili 30 až 70 %, buď pri obnovení Enterprise Agreement, alebo tým, že ju nepodpísali,“ uvádza sa v štúdii „Reduce software license expenses“ spoločnosti IBM, na ktorú upozornila Aliancia Fair-play na svojom blogu.
Pri obnovení licencie totiž podľa štúdie existuje viacero variantov, o ktorých však Microsoft ani distribútori neinformujú. Ministerstvo financií SR chce pritom predĺžiť licenčnú zmluvu s firmou Microsoft na ďalšie tri roky, za čo má štát zaplatiť 52,6 mil. eur.
Jednou z možných variant pri zmluve s Microsoftom je predĺžiť platnosť len pri niektorých produktoch alebo vymeniť Enterprise Agreement za zmluvu typu Select. Pri nej si spoločnosti alebo štátne inštitúcie nemusia nakupovať službu Software Assurance, ktorá zaručuje aktualizáciu softvéru na najnovšiu verziu, pre všetky svoje počítače.
Zároveň si môžu vybrať len určitý typ programu, na ktorý sa bude táto služba vzťahovať. Naďalej tak môžu využívať programy Microsoftu, ako napríklad operačný systéme Windows alebo kancelársky balík Office, no výrazne sa im znižujú náklady, keďže si zaplatia aktualizáciu len tých programov a počítačov, ktoré to reálne potrebujú.
Aktualizácia produktov je málo využívaná
Štúdia taktiež upozorňuje, že mnohé organizácie platia za možnosť aktualizácie produktov Microsoftu, no reálne ju nevyužívajú, keďže nemajú dostatočne výkonné počítače alebo nové verzie programov v čase platnosti zmluvy ani nevyjdú. Microsoft totiž vydáva nové verzie svojich programov zvyčajne vo štvor- a viacročných intervaloch, no licenčné zmluvy sa podpisujú iba na tri roky. Štúdia tvrdí, že v takom prípade je pre firmy lacnejšie zakúpiť si konkrétny program vtedy, keď vyjde jeho nová verzia.
IBM taktiež upozorňuje, že v niektorých prípadoch je výhodnejšie neobnoviť licenčnú zmluvu Enterprise Agreement s Microsoftom. Ako príklad uvádza vládu v Ázii, ktorá prešla na nové verzie Windows a Office pred koncom vypršania licenčnej zmluvy. Keďže predošlé verzie týchto programov používali viac ako sedem rokov a ďalší upgrade mali v pláne až o päť až šesť rokov, rozhodli sa nepredĺžiť zmluvu s Microsoftom a v prípade produktov na správu serverov, na ktoré potrebovali novšie verzie, uprednostnili programy od konkurenčných firiem.
Firmy a vlády sa taktiež často obávajú, že nepodpísaním zmluvy prídu o možnosť používať najaktuálnejšie verzie programov Microsoftu. IBM však upozorňuje, že Microsoft poskytuje možnosť stiahnuť si cez internet opravy, bezpečnostné záplaty a servisné balíčky na svoje produkty zadarmo. „Jednou z najväčších chýb, ktoré zákazníci robia, je zámena Software Assurance a podpory. Zákazník Microsoftu si môže kúpiť „support-by-incident“ alebo „premium support“ nezávisle od kúpy Software Assurance,“ konštatuje v štúdii IBM.
Predlžovanie zmluvy pre lepšie rozloženie financií
Jedným z častých dôvodov, prečo zákazníci predlžujú zmluvy Enterprise Agreement, je rovnomernejší spôsob rozloženia financií počas jej trvania v porovnaní s vysokými jednorazovými výdavkami, ak sa objavia nové verzie. „Ukázalo sa, že niektorí zákazníci (obzvlášť štátne inštitúcie a niektoré veľké súkromné spoločnosti) hoci mohli ušetriť viac ako 50 % v nasledujúcich štyroch rokoch tým, že by si opätovne zakúpili novšie verzie produktov, ktoré potrebujú, uprednostnili rovnomerné rozloženie rozpočtových nákladov, hoci tak za rovnaké produkty zaplatili viac ako dvojnásobok,“ dodalo v štúdii IBM.
Štát by mal za licencie spoločnosti Microsoft v najbližších troch rokoch zaplatiť celkovo 52,6 mil. eur, vrátane dane z pridanej hodnoty. Vyplýva to zo správy o plnení multilicenčnej zmluvy Microsoft Enterprise Agreement (MS EA) a návrhu jej pokračovania, ktorú ministerstvo financií predložilo na pripomienkovanie a vyvolalo vlnu kritiku zo strany mimovládnych organizácií, ako aj viacerých ministerstiev a úradov.
Zmluva medzi ministerstvom financií zodpovedným za nákup a firmou Microsoft zahŕňa upgrade operačného systému Windows, kancelársky balík MS Office a prístupové klientske licencie CoreCAL a EnterpriseCAL, ktoré slúžia na zabezpečenie chodu základnej infraštruktúry organizácií. Celkovo plánuje rezort financií nakúpiť 82 388 licencií.