BRATISLAVA 29. mája (WEBNOVINY) – Bratislavské mestské hradby sú opäť prístupné verejnosti. Otvoril ich v piatok primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal spolu s námestníčkou Ivetou Plšekovou a šermiarmi z Tovarišstva starých bojových umení a remesiel.
Mestské hradby budú otvorené denne počas celého leta od 10:00 do 20:00. Cez víkendy sa môžu návštevníci tešiť na rôzne podujatia.
Hradby s výstavou dobových zbraní
Prvé podujatie na znovuotvorených mestských hradbách bude patriť deťom. Na nedeľné popoludnie (31. mája) pre ne mesto pripravilo pri príležitosti nadchádzajúceho Medzinárodného dňa detí program. Spievať či tancovať tu budú popoludní deti zo základných umeleckých škôl, chýbať nebude ani maľovanie na tvár.
Popoludnie venované deťom zakončí Detská opera Harmónia. Program sa začne o 15:00 a potrvá do 18:00. Rôznymi podujatiami budú hradby žiť počas celého júna. „Budú sa tu prezentovať občianske združenia, mladí vedci, jeden z letných víkendov bude venovaný aj histórii Bratislavy a chýbať nebude ani letné kino,“ načrtla program námestníčka bratislavského primátora Iveta Plšeková.
Program na bratislavských hradbách pripravuje Bratislavské kultúrne a informačné stredisko a zverejnený je na internetovej stránke organizácie aj mesta. Hradby sa však oplatí navštíviť aj vo všedné dni, nielen cez víkend. Na paneloch, ktoré tu nainštaloval Mestský ústav ochrany pamiatok, sa môžu návštevníci dočítať o histórii hradieb.
V dolnej časti Vtáčej bašty bude pripravená výstava dobových zbraní a na svoje si prídu aj milovníci literatúry, pre ktorých bude na hradbách pripravená malá samoobslužná knižnica.
Mesto nemá na obnovu hradieb peniaze
O mestské hradby sa v súčasnosti stará mestská organizácia Generálny investor Bratislavy (GIB). Posledné týždne hradby pripravovali na otvorenie. Pracovníci odstránili poškodené časti tehlovej koruny, opravili schody i dlažbu a do kvetináčov vysadili trvalky.
„Vynaložili sme na to vyše 20-tisíc eur z rozpočtu mesta,“ priblížil primátor Ivo Nesrovnal s tým, že sa budú snažiť nájsť aj ďalšie finančné zdroje. Radnica by sa totiž v budúcnosti chcela pustiť do celkovej obnovy hradieb, takýto projekt si však vyžaduje vyššie investície.
Mestské hradby pre ich zlý technický stav zavreli v roku 2001, stredoveké opevnenie postupne chátralo. Hradby začali aktívne obnovovať v lete 2013. Do upratovania sa pustili dobrovoľníci, ktorí priestor vyčistili od odpadkov i náletových drevín. Odborníci na výškové práce odstránili nebezpečné zhnité dosky z pešej vyhliadky. Na obnovení mestských hradieb vtedajšie vedenie mesta spolupracovalo s Bratislavským okrášľovacím spolkom.
Prvé verejné podujatie po 12 rokoch sa na mestských hradbách konalo v októbri 2013. Ľudí vtedy na mestské hradby prilákala akcia Stredovek na hradbách. Bývalé vedenie mesta stredoveké hradby chcelo postupne opravovať, odhadovali, že opravy by stáli približne 800-tisíc eur.
Mestské hradby vznikali v stredovekej Bratislave v 13. a 14. storočí, keď Bratislava získala mestské privilégiá. Koncom 14. storočia do mesta viedli tri brány – Michalská, Vydrická a Laurinská, neskôr k nim pribudla aj Rybná brána. Po invázii husitov na príkaz Žigmunda Luxemburského brány opevnili násypmi.
V novoveku však hradby pomaly strácali svoj význam, veľká časť z nich bola zbúraná alebo zastavaná, priekopy zasypané a mesto zjednotené s predmestiami. Do dnešného dňa sa z pôvodného mestského opevnenia zachovali len Michalská brána a časť hradieb pozdĺž Staromestskej ulice spolu s dvoma vežami – Vtáčou baštou a Baxovou vežou.