KEŽMAROK 10. júla (WEBNOVINY) – Príchodom remeselníkov do kráľovského mesta Kežmarok a scénickým otvorením vstupnej brány sa v piatok popoludní začal 25. ročník festivalu Európske ľudové remeslo. Až do nedele bude ponúkať ukážky remeselnej výroby, vystúpenia dvadsiatky domácich i zahraničných folklórnych skupín a koncerty hudobníkov.
Festival EĽRO tento rok oslavuje štvrťstoročnicu a venovaný je cechom, ktoré sa zaoberajú spracovaním textilu, predovšetkým súkenníkom. Na jeho otvorení sa v piatok zúčastnil aj prezident Andrej Kiska, ktorý si počas podujatia vyskúšal prácu kováča aj výrobcu sviečok.
Najväčšia pozornosť je venovaná súkenníkom
„EĽRO je súčasťou našej histórie. Sú to ruky šikovných ľudí, remeselníkov, ktorí nám ukazujú, čo všetko naši predkovia v minulosti dokázali. Ukazujú nám, na čo máme byť právom hrdí,“ uviedol prezident.
Päťdesiat druhov remesiel aj počas víkendu predvedie návštevníkom Kežmarku dvesto remeselníkov zo Slovenska i zahraničia. Najväčšia pozornosť je počas tohto ročníka venovaná súkenníkom.
„Cech súkenníkov je najstarší svojho druhu na Slovensku a vznikol v roku 1475. Tento cech bol však jeden z najchudobnejších, pretože práca súkenníkov sa skladala asi z desiatich častí, od česania ovčej vlny, po valchovanie a pranie, až po konečné vyvesenie na rám,“ uviedla kežmarská spisovateľka a historička Nora Baráthová.
Cechu súkenníkov je venovaná aj výstava
Podľa jej slov mali súkenníci v Kežmarku ideálne podmienky, keďže v Belianskych Tatrách a blízkom okolí bolo niekoľko košiarov.
„Podmienkou prijatia do cechu bolo, že adept musel byť nešľachtického a zároveň nemeckého pôvodu. Súkno mohol vyrábať len ten, kto bol v cechu, ostatní boli považovaní za fušerov. Súkenníci tu mali ohromné zázemie a v 18. a 19. storočí vyvážali svoj tovar dokonca až do Južnej Ameriky,“ vysvetlila Baráthová.
Cechu súkenníkov je venovaná aj výstava, ktorú pripravilo Múzeum v Kežmarku. Podarilo sa mu získať zaujímavé exponáty z archívu zo Spišskej Soboty, no ponúkne aj viacero predmetov zo svojho zbierkového fondu.
Počas trojdňového festivalu vystúpia na štyroch pódiách v Kežmarku viaceré folklórne súbory. Dnes večer sa tiež v drevenom artikulárnom kostole uskutoční galakoncert Nely Pociskovej a Filipa Tůmu, ktorí vystúpia s 35-členným Komorným orchestrom Banská Bystrica.
Návštevníci sa môžu tešiť aj na ohňostroj
Večerný program na javisku pri radnici bude patriť miestnemu folklórnemu súboru Magura, ktorý ponúkne výber z programu k 60. výročiu založenia súboru, ďalej spevákovi Jankovi Lehotskému a skupine Modus, a na záver Adamovi Ďuricovi s kapelou.
V sobotný večer sa návštevníkom v programe Kežmarok sa zabáva predstaví Samuel Tomeček a Milujem Slovensko Band a hudobným hosťom bude aj Desmod. O polnoci je pripravený ohňostroj a nočná diskotéka na námestí.
V priestoroch Kežmarského hradu čakajú na návštevníkoch v týchto dňoch ukážky historického šermu či historickej hudby. Svoje miesto tam má aj veštica, bylinkárka či sokoliari. Pre deti je pripravená tradičná rozprávka na hrade s názvom Ženský vtip a pre dospelých večerné Krvavé dejiny. Novinkou je módna prehliadka dobových odevov a šiat z dielne Poľky Marie Molendy na hradnom nádvorí.
Na festival sa záujemcovia budú môcť dostať v sobotu 11. júla aj historickým parným vlakom, ktorý bude tento rok premávať medzi Svitom, Popradom a Kežmarkom.