BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) – Polárna žiara je aj v dnešnej dobe jav, ktorého krásu zahaľuje určité tajomno, spojené s ťažko opísateľným pocitom pri jej pozorovaní.
Mne sa ju vďaka veľkému šťastiu podarilo spatriť niekoľkokrát počas môjho pobytu na Islande a aj napriek (alebo práve vďaka) tomu jej stále nemám vôbec dosť a už teraz plánujem a teším sa na ďalšiu výpravu na sever.
Polárnu žiaru však nie je až tak jednoduché len tak vidieť a už vôbec nie je jednoduché zachytiť ju na film alebo čip fotoaparátu. Na to, aby bol takýto lov úspešný, musia do seba zapadnúť *tri základné podmienky.*
*Prvou je dynamická solárna aktivita*, ktorá zapríčiní dostatočné množstvo nabitých častíc slnečného vetra v našej atmosfére.
* Druhou je dostatočná tma*, čo v oblasti polárneho kruhu môže byť niekedy problém.
* A treťou je minimálna oblačnosť*, aby bolo na oblohe dobre vidno, čo sa deje. Aj za ideálneho skĺbenia týchto troch podmienok sa však žiara môže zjaviť len na 10 minút v priebehu celej noci. Často je to preto niečo ako čakanie na Godota.
V pamäti mi najviac utkvelo jej predstavenie raz nad ľadovcovým jazerom, kde som zrovna v ten správny čas stanoval. V ten deň boli totiž maximálne splnené uvedené tri podmienky a polárna žiara sa po oblohe vlnila viac ako 3 hodiny. Ako to tam vtedy približne vyzeralo si môžte pozrieť na fotografiách nižšie.
Viac informácií o autorovi, jeho tvorbe a výstave nájdete na webovej stránke dvarga.netalebo facebookovom konte.