BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) – Fakulta elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (FEI STU) v Bratislave posilňuje výučbu robotiky a kybernetiky, na škole vzniká Národné centrum robotiky. Centrum robotiky má posilniť doterajšiu spoluprácu školy s firmami.
Fakulta zriaďuje aj občianske združenie Národné centrum robotiky v záujme posilniť spoluprácu aj so strednými školami a propagovať robotiku ako povolanie budúcnosti. „Centrum robotiky je súčasťou Ústavu robotiky a kybernetiky na FEI STU. Ústav vznikol pred 10 rokmi a za toto obdobie riešil vyše 50 výskumných projektov a viac ako 100 projektov s firmami,“ povedala Andrea Settey Hajdúchová z STU.
Roboty budú kontrolovať záver výroby
Tím na FEI STU spolupracuje s firmami, pre ktoré navrhuje vylepšenia priemyselných robotov. Aktuálne na fakulte bežia projekty so Samsungom, Volkswagenom, Schunkom, ale aj s podnikmi ako ZŤS VVÚ Košice či Vývoj Martin.
So Samsungom ide o vývoj algoritmov pre roboty, ktoré budú v závere výroby kontrolovať, či sú všetky drobné skrutky v zadnom kryte televízora riadne dotiahnuté, a tiež o naprogramovanie robota, ktorý má kontrolovať prostredníctvom automatického čítania čiarových kódov celý výrobný proces.
S Volkswagenom je to projekt automatického čistenia nástrojov, ktoré majú roboty namontované v „zápästí“. Pre firmu Microstep, ktorú založili práve absolventi fakulty, vyvíjajú nové algoritmy pre rezacie stroje. Pri rezaní veľkých plechov doteraz firma používa plazmu, po prechode na laserové rezanie musia stoje pracovať rýchlejšie a presnejšie.
Inšpiráciou sú kolónie mravcov
S Vývojom Martin a SAV vyvíjajú odborníci STU biologicky inšpirované algoritmy pre koordináciu skupiny robotov pri odmínovaní územia. Biologickou inšpiráciou sú kolónie mravcov. Podľa ich správania programujú robotov tak, aby čo najrýchlejšie uvoľnili vojakom cestu cez zamínované územie a pritom sa nezrazili a nechodili opakovane na to isté miesto.
Aktuálne tím v spolupráci s Texas institute of Science navrhol spôsoby, ako pri vyťahovaní robotickej ponorky do lode zabrániť preneseniu kmitania z lode na ponorku, aby sa znížilo riziko ich zrážky. Američania už návrh podali na patentový úrad. S poľským InterOceanMetalom riešia projekt určovania polohy podmorských robotov na ťažbu hornín z morského dna.
Tím STU sa teraz uchádza o podporu z programu Európskej únie Horizont 2020 s projektom robota čistiaceho ulice mesta. Pri navrhovaní finálneho dizajnu robotov spolupracujú programátori z FEI STU s kolegami z Fakulty architektúry STU.