PEKING 28. októbra (WEBNOVINY) – Pondelňajšia tragédia na pekinskom Námestí nebeského pokoja (Tchien-an-men kuang-čchang), kde osobné auto vošlo medzi chodcov a po náraze do zábradlia zhorelo, si podľa údajov polície vyžiadala päť mŕtvych vrátane dvoch turistov a 38 zranených.
Príčina havárie pritom stále nie je známa, čo vyvoláva špekulácie, že nemuselo ísť o nehodu. Džíp skončil na chodníku pri vstupe do Zakázaného mesta, niekdajšieho sídla čínskych cisárov, pričom okrem vodiča a dvoch spolujazdcov údajne zahynula i žena pochádzajúca z Filipín a ďalší turista z čínskej provincie Kuang-tung.
Polícia tiež informovala, že medzi zranenými sú traja Filipínci a jeden Japonec.
Podľa predošlého vyhlásenia vozidlo zranilo „mnoho turistov a policajtov“, ktorých museli rozviezť do okolitých nemocníc. Polícia sa po incidente snažila zabrániť fotografovaniu horiaceho vraku a okrem iného nechala uzavrieť najbližšiu stanicu metra.
Námestie nebeského pokoja, ktoré bolo v roku 1989 dejiskom krvavo potlačených protestov, podlieha prísnemu bezpečnostnému režimu, čo zodpovedá jeho významu ako symbolu štátnej moci. Priestranstvo totiž lemujú sídla významných štátnych inštitúcií a nachádza sa na ňom aj mauzóleum zakladateľa Čínskej ľudovej republiky Maa Ce-tunga. Paláce Zakázaného mesta navštevuje ročne okolo 14 miliónov ľudí.
Obrazom: Požiar auta v centre Pekingu
Používatelia čínskych sociálnych sietí špekulujú, že vznietenie auta mohlo byť aktom samoupálenia, čo sa v posledných rokoch rozmohlo medzi Tibeťanmi sťažujúcimi si na útlak zo strany Pekingu. Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing nevedela odpovedať na otázku, či niečo nasvedčuje možnosti teroristického útoku, zatiaľ čo štátna televízna stanica CCTV incident vo svojich večerných správach incident vôbec nespomenula.Používatelia čínskych sociálnych sietí špekulujú, že vznietenie auta mohlo byť aktom samoupálenia, čo sa v posledných rokoch rozmohlo medzi Tibeťanmi sťažujúcimi si na útlak zo strany Pekingu. Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing nevedela odpovedať na otázku, či niečo nasvedčuje možnosti teroristického útoku, zatiaľ čo štátna televízna stanica CCTV incident vo svojich večerných správach incident vôbec nespomenula.
Podobná udalosť sa pri vstupe do Zakázaného mesta odohrala už v roku 1982, keď taxikárka pobúrená pokutou za nesplnenie kvót svojím vozidlom zabila päť ľudí a ďalších 19 zranila. Ženu o 20 dní neskôr popravili. Štátne médiá v roku 2001 informovali, že na priestranstve sa pokúsili upáliť piati členovia sekty Falun-kung (Falungong). Jej predstavitelia však tvrdili, že incident v skutočnosti zinscenovali štátne orgány. V máji 2007 sa pokúsil podpáliť Maov portrét na vstupnej bráne muž z ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang, ktorého však vzápätí zadržali.
https://www.youtube.com/watch?v=werZo4j6bT8