Obvinení podali od začiatku roka už 100 návrhov na zrušenie rozhodnutí policajtov alebo prokurátorov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prokurátura, súd
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com

Od začiatku roka podali osoby stíhané vo veciach dozorovaných Úradom špeciálnej prokuratúry už 100 návrhov na zrušenie rozhodnutí policajta alebo prokurátora v prípravnom konaní, pričom v predošlých rokoch ich bolo len niekoľko desiatok.

Uvádza to v stanovisku Generálna prokuratúra SR (GP SR) s tým, že ak sa niekoľkonásobne zvýšil počet podaných návrhov, štatisticky primerane sa zvýšil aj počet zrušených právoplatných uznesení.

GP SR tak reaguje na medializovanú kritiku, že generálny prokurátor Maroš Žilinka príliš často využíva paragraf 363 Trestného poriadku, podľa ktorého „Generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon“.

Obvinení ročne podali 20 až 30 návrhov

Generálna prokuratúra v tejto súvislosti zdôrazňuje, že do roku 2020 vo veciach Úradu špeciálnej prokuratúry podali obvinení ročne približne 20 až 30 takýchto návrhov.

„Ustanovenie paragrafu 363 Trestného poriadku je v právnom poriadku od 1. januára 2006. Za obdobie 15 rokov sa nič podstatné nezmenilo, pokiaľ ide o jeho využívanie tým ktorým generálnym prokurátorom,“ zdôrazňuje prokuratúra.

Zároveň pripomína, že drvivú väčšinu konaní podľa tohto ustanovenia iniciujú obvinení a generálny prokurátor nemá žiadnu možnosť ovplyvniť počet nimi podaných návrhov, rovnako ako súdy nemajú žiadnu možnosť ovplyvniť počet podaných odvolaní.

Nejde o chybu generálneho prokurátora

GP SR tiež konštatuje, že nie je chybou generálneho prokurátora, že ruší nezákonné právoplatné uznesenia.

„Práve naopak. Ide o mimoriadne dôležitú činnosť, keďže je zo zákona povinný zrušiť nezákonné právoplatné uznesenie všade tam, kde zistí porušenie zákona, pričom tak koná rovnako pri uzneseniach prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry, ako aj pri uzneseniach všetkých ostatných prokurátorov. Je však už potrebné pranierovať tých, ktorí zákon porušujú a nie tých, ktorí na porušenie zákona poukazujú a prijímajú opatrenia na odstránenia porušenia zákona,“ dodala prokuratúra.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Maroš Žilinka
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRÚrad špeciálnej prokuratúry