Päť rokov od policajnej akcie Búrka, zameranej na korupciu v justícii nebol žiaden z obvinených právoplatne odsúdený tak, aby sa pred súdom vykonalo dokazovanie. Vyhlásila to na zasadnutí Súdnej rady SR v stredu 19. februára jej šéfka Marcela Kosová.
V trestných veciach sa nevykonal žiadny úkon
Doplnila, že ak bol niekto odsúdený, tak len na základe dohôd o vine a treste, kde sa dokazovanie pred súdom nevykonáva. Zároveň Kosová kritizovala, že niektorí obvinení majú už päť rokov prerušený výkon funkcie sudcu a sú „v domácom väzení„, pričom sa dva až tri roky v ich trestných veciach nevykonal žiaden úkon.
Bývalý žilinský sudca Polka opäť neprišiel na súd, zároveň podal ďalšiu námietku zaujatosti voči sudkyni
„Plnili sa tým médiá nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe. Reagovala na to Európska komisia v správach o právnom štáte,“ uviedla Kosová v súvislosti s akciou Búrka. Trestné konania spojené s akciou pritom podľa nej stáli už pred voľbami v roku 2023. „Nie je to tak, že zase budeme spájať, že Fico dal pokyn, aby sa nekonalo. Tam sa nekoná strašne dlho,“ skonštatovala šéfka súdnej rady.
Množstvo ústavných nálezov
Podľa Kosovej by v tejto súvislosti bolo dobré analyzovať, či by doba, keď musí mať stíhaný sudca prerušený výkon funkcie nemala nejako limitovať, napríklad v prípade, keď orgány činné v trestnom konaní nekonajú. „Máme tam aj množstvo ústavných nálezov o nezákonnosti väzieb,“ dodala predsedníčka súdnej rady.
Najvyšší súd SR bude v marci riešiť odvolania bývalých funkcionárok finančnej správy
Národná kriminálna agentúra (NAKA) počas akcie s názvom Búrka ešte v marci 2020 zadržala spolu 13 sudcov, jednu bývalú sudkyňu, jednu správkyňu konkurznej podstaty, jednu advokátku a dve civilné osoby. Zadržaných obvinili prevažne z korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu alebo z marenia spravodlivosti. Medzi obvinenými bola napríklad aj bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská.